3:05 · موتور 6 سیلندر زانتیا ·

صنعت تیونینگ یا بهینه سازی خودرو در دهه گذشته و درسطح جهان و بالطبع در کشور ما گسترش چشمگیری داشته است و فی الواقع از فعالیت تفریحی به صنعتی تمام عیار تبدیل گشته است این صنعت متاسفانه در کشور ما فقط از لحاظ کمی و تعداد خودروهای اصطلاحا تقویت شده رواج و گسترش یافته و از لحاظ کیفی به جرات می توان گفت عملا رشدی نداشته است. سیستم ترمز زانتیا سیستم قابل قبولی است و به طور کامل نیازهای این ماشین با این سرعت و وزن را بر آورده میکند ترمز ماکسیما هم ترمز خوبی است درست که abs و 4 دیسک است ولی نیازهای این ماشین بااین سرعت را کمی بر آورده میکند.زانتیا به آخرین سرعتی که میتواند برسد با دور موتور کات آف 220 کیلومتر است که با توجه به حجم وقدرت موتورش سرعت قانع کننده ای است ماکسیما حدود سرعت آخرش تقریبا 260 کیلومتر در ساعت است. در شرایطی که عرضه خودروهای صفر کیلومتر توسط خودروسازان محدود شده و موعد تحویل خودروهای پیش فروش شده نیز سال 98 و 99 تعیین شده، اگر بخواهید خودرویی بخرید که به سرعت در اختیارتان قرار بگیرد، ناچار به خرید از بازار آزاد هستید.

قیمت یک دستگاه زانتیا مدل ۸۵ به رنگ نقرهای و با ۱۴۵ هزار کیلومتر کارکرد نیز معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. ضعیف ترین عضو خانواده B از لحاظ قدرت مدل B۳ تک میل سوپاپ نصب شده روی پراید استاندارد و قویترین آنها مدل BPT با حجم ۱۸۳۹ سی سی، سر سیلندر ۱۶ سوپاپ و توربو شارژر می باشد که ۲۱۰ اسب بخار نیرو و گشتاوری معادل ۲۵۰Nm را تولید می نماید. تمام این موتور ها دارای 3 نوع سر سیلندر ,SOCH ,DOCH ,SOCH16 هستند.بنابراین شما با استفاده از یك موتور BP كه حجمی معادل با 1800 سی سی دارد و با استفاده از یك وبر 40 یا 45 با یك ماكسیمای دنده مانویل 235 اسبی برابری كنید و حتی از آن جلو بزنید. از جمله مشخصات آن افزایش زاویه مسیر هوای ورودی از ۳۹ به ۵۱ درجه می باشد. اینجا است كه پراید برگ برنده خود یهنی وزن كم را رو می كند.این خودرو با داشتن وزنی بین 820 الی 845 كیلوگرم ( بسته به مدل)یكی از بهترین خودرو ها برای تقویت است. همچنین نمونه هایی که بین 30 تا 40 میلیون تومان قیمت گذاری می شوند وضعیت بهتری دارند.

در این مقاله با توجه به تنوع انواع موتور B۶ و BP موجود در بازار، تاریخچه موتورهای سری B مزدا و تفاوتهای آنها با یکدیگر را بررسی خواهیم نمود، توجه به این اطلاعات و نکات در انتخاب موتور علی الخصوص در آماده سازی اتومبیلهای مخصوص مسابقات می تواند مفید باشد زیرا بعضا موتورهایی که در ظاهر شبیه به یکدیگر هستند تفاوتهای اساسی با یکدیگر دارند. کابین خودرو نیز با وجود آنکه لوکس نیست، اما بنابر تجربیات تیم خودروبانک از داشبورد خودروهای زمان خود همچون هیوندای آوانته ظاهر بهتری دارد. ظاهر خودرو به صورت کلی به سلیقه خریداران بستگی دارد با این وجود در این بخش قصد داریم آن ها را مرور کنیم. در سال ۱۹۸۸ سر سیلندر ۱۶ سوپاپ برای موتور B طراحی گشت و به همراه آن سیستم خنک کاری پیستون (بوسیله نازل روغن) نیز برای آن تعبیه گردید. موتورهای B۶ بسته به نوع گیربکس دستی یا اتوماتیک در دو مدل با تراکم و توان مختلف عرضه می شد .نوع قویتر که برای خودروهای گیربکس دستی در نظر گرفته شده بود ۱۱۶ اسب بخار قدرت داشت نوع دوم که تراکم آن از ۹.۴ به ۹ کاهش یافته برای خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک در نظر گرفته شده و علاوه بر تراکم کمتر دارای میل سوپاپ با زاویه کمتری می باشد و فقط ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید می نماید.ضمنا توجه داشته باشید که موتور B۶ با سیستم توربو نیز عرضه شده است .

لذا می توان موتور B۶ را بدون نگرانی تقویت نمود.انتخاب موتور B۶ در هنگام خرید یکی از مراحل مهم تصمیم گیری می باشد مگر آنکه بخواهید کلیه قطعات متحرک آن اعم از میل سوپاپ، پیستون و غیره را عوض کنید. واژه رینگ برگرفته از یک کلمه انگلیسی پیستون. در سال های اول عرضه پارس عده ای به اشتباه فکر می کردند این خودرو از 405 قوی تر است که تصور درستی نبود زیرا 405 و پرشیا (نام خودرو در آن سال ها) از نظر فنی دقیقاً مشابه هم بودند. در سال ۱۹۹۹ نوع جدیدی از موتور BP عرضه گشت که BP-۴W نام دارد و ترا کم آن ۵/۹ افزایش یافته است. هدف از این تغییرات آماده سازی بلوک B۶ برای پذیرش سیستم توربو شارژر بود لذا می توان اطمینان داشت که موتور B۶ معمولی (بدون توربو شارژر) اصطلاحا Over Design شده است یعنی اینکه قطعات آن بیش از استحکام مورد نیاز تقویت شده اند درست مثل اینکه در ساختمانهایی که به تیرآهن ۱۸ نیاز دارد از تیرآهن ۲۲ استفاده کنیم.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موتور زانتیا لطفا از سایت ما دیدن کنید.