یلن هشدار داد که کنگره باید تا 5 ژوئن به سقف بدهی رسیدگی کندCNN

جانت یلن، وزیر خزانه داری روز جمعه گفت، اگر کنگره تا 5 ژوئن به سقف بدهی رسیدگی نکند، وزارت خزانه داری آمریکا بودجه کافی برای پرداخت تمام تعهدات کشور را به طور کامل و به موقع نخواهد داشت.

او در نامه‌ای به کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان و سایرین نوشت: «بر اساس جدیدترین داده‌های موجود، اکنون تخمین می‌زنیم که اگر کنگره سقف بدهی را تا 5 ژوئن افزایش یا تعلیق ندهد، خزانه‌داری منابع کافی برای برآورده کردن تعهدات دولت نخواهد داشت. رهبران کنگره

آخرین پیام در حالی منتشر می شود که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن و جمهوری خواهان مجلس نمایندگان همچنان به تلاش برای دستیابی به توافقی برای پرداختن به سقف بدهی قبل از عدم تعهد ایالات متحده به تعهدات خود می پردازند، که می تواند اقتصاد جهانی و سیستم مالی را ویران کند. مذاکره‌کنندگان به توافق نزدیک‌تر می‌شوند، اما چندین نقطه چسبنده باقی مانده است، از جمله اندازه کاهش هزینه‌ها و گسترش الزامات کاری در برنامه‌های شبکه ایمنی.

مهلت جدید به رئیس جمهور و قانونگذاران چند روز دیگر فرصت می دهد تا بسته ای را تهیه کنند.

تا به حال، یلن به کنگره هشدار می‌داد که به اصطلاح X-Date، زمانی که ایالات متحده نمی‌تواند به همه تعهدات خود عمل کند، احتمالاً در اوایل ژوئن – و به محض اول ژوئن خواهد رسید. اوایل این هفته، او گفت که او تلاش خواهد کرد به قانونگذاران تاریخ دقیق تری ارائه دهد.

برخی از جمهوری‌خواهان کنگره پیش‌بینی‌های یلن، به‌ویژه ضرب‌الاجل احتمالی اول ژوئن را زیر سوال برده‌اند و می‌گویند که او باید در پیش‌بینی‌هایش شفاف‌تر باشد.

وزارت خزانه داری بیش از 130 میلیارد دلار در دو روز اول ماه ژوئن پرداخت خواهد کرد، از جمله پرداخت هایی به جانبازان و دریافت کنندگان تامین اجتماعی و مدیکر. یلن نوشت، این امر آژانس را با “سطح بسیار پایین منابع” خواهد گذاشت.

او ادامه داد: در هفته 5 ژوئن، خزانه داری قرار است حدود 92 میلیارد دلار پرداخت و انتقال انجام دهد – اما پیش بینی می کند که منابع لازم برای انجام همه این تعهدات را نخواهد داشت.

از زمانی که ایالات متحده سقف وام خود را در ژانویه به پایان رساند، خزانه داری مجبور شده است تا زمانی که کنگره سقف بدهی را افزایش یا تعلیق نکند، به پول نقد و اقدامات فوق العاده برای پرداخت صورت حساب ها تکیه کند.

طبق داده های فدرال، آژانس تا روز پنجشنبه 38.8 میلیارد دلار پول نقد در اختیار داشت. زمانی که خزانه داری درآمد دریافت می کند و پرداخت ها را انجام می دهد، این مبلغ افزایش می یابد، اما موجودی از 238.5 میلیارد دلار در ابتدای ماه، زمانی که خزانه نسبتاً از جمع آوری مالیات در آوریل خالی بود، کاهش یافته است.

وزارت خزانه داری تا روز چهارشنبه حدود 67 میلیارد دلار در تدابیر فوق العاده باقی مانده بود که از حدود 220 میلیارد دلار در پایان ژانویه کاهش یافته است.

برآورد جدید یلن با پیش بینی های گروه های دیگر از جمله دفتر بودجه کنگره مطابقت دارد. بسیاری گفته اند که X-date احتمالا در اوایل ژوئن خواهد بود.

این داستان با اطلاعات تکمیلی به روز شده است.