کنتاکتور چیست؟

برق قدرت یا صنعتی در میان زندگی همه ی ما تاثیر بسازیی دارد .اما از تولید برق در نیروگاه تا درب منازل ما راه بسیار طولانی و پیچیده ایی وجود دارد که بدون استفاده از ابزا آلات و تجهیزات برق صنعتی نشدنی است. 

 

تعریف 

کنتاکتور یک سوئیچ با کنترل الکتریکی است که برای تعویض مدار برق استفاده می شود. یک کنتاکتور به طور معمول توسط مداری کنترل می شود که سطح قدرت آن بسیار کمتر از مدار سوئیچ شده است ، مانند یک مغناطیس مغناطیسی 24 ولت سیم پیچ که یک سوئیچ موتور 230 ولت را کنترل می کند. 

برخلاف رله های کاربردی عمومی ، کنتاکتورها به گونه ای طراحی شده اند که مستقیماً به دستگاه های با بار زیاد متصل می شوند. رله ها دارای ظرفیت کمتری هستند و معمولاً برای کاربردهای کاملاً بسته و معمولاً باز طراحی می شوند. معمولاً به دستگاههایی که بیش از 15 آمپر یا در مدارهایی با سرعت بیش از چند کیلووات تعویض می شوند ، کنتاکتور گفته می شود. جدا از کنتاکت های کمکی اختیاری کم جریان ، کنتاکتورها به طور انحصاری با کنتاکت های معمولاً باز (“فرم A”) مجهز می شوند. برخلاف رله ها ، کنتاکتورها با ویژگی هایی برای کنترل و سرکوب قوس تولید شده هنگام قطع جریان های سنگین موتور طراحی شده اند. 

 

کنتاکتورها به اشکال مختلف با ظرفیت ها و ویژگی های مختلف ارائه می شوند. برخلاف قطع کننده مدار ، یک کنتاکتور برای قطع جریان اتصال کوتاه در نظر گرفته نشده است. کنتاکتورها از کسانی که جریان شکستن چند آمپر تا هزار آمپر و 24 ولت DC تا کیلو ولت زیادی دارند ، متغیر هستند. اندازه فیزیکی کنتاکتورها از دستگاهی به اندازه کافی کوچک است که می تواند با یک دست بلند شود ، تا دستگاه های بزرگ تقریباً یک متر (حیاط) در یک طرف.   

کنتاکتورها برای کنترل موتورهای الکتریکی ، روشنایی ، گرمایش ، بانکهای خازن ، اواپراتورهای حرارتی و سایر بارهای الکتریکی استفاده می شوند   

 

اجزای تشکیل دهنده 

کنتاکتور دارای سه جز. است. کنتاکت ها قسمت جریان دهنده کنتاکتور هستند. این شامل کنتاکت های برق ، کنتاکت های کمکی و فنرهای تماسی است. آهنربای الکتریکی (یا “سیم پیچ”) نیروی محرکه بستن مخاطبین را فراهم می کند. محفظه یک قاب است که مخاطبین و آهنربا الکتریکی را در خود جای داده است. محفظه ها از مواد عایق مانند Bakelite ، Nylon 6 و پلاستیک های حرارتی برای محافظت و عایق بندی کنتاکت ها و همچنین ایجاد مقداری حفاظت در برابر تماس پرسنل با مخاطب ساخته شده اند. کنتاکتورهای قاب باز ممکن است محفظه دیگری برای محافظت در برابر گرد و غبار ، روغن ، خطرات انفجار و هوا داشته باشند. 

 

در انفجارهای مغناطیسی از کویل های انفجار برای طولانی شدن و حرکت قوس الکتریکی استفاده می شود. این موارد به ویژه در مدارهای برق DC بسیار مفید هستند. قوسهای متناوب AC دارای دورههایی با جریان کم هستند که طی آن می توان قوس را با سهولت نسبی خاموش کرد ، اما کمانهای DC دارای جریان مداوم بالا هستند ، بنابراین دمیدن آنها نیاز به کشش قوس بیشتر از قوس متناوب جریان همان جریان دارد.

انفجارهای مغناطیسی موجود در کنتاکتور Albright (که برای جریانهای DC طراحی شده است) بیش از دو برابر جریان کنتاکتور می تواند باعث شکست آن شود و از 600 A به 1500 A برسد.