وزارت امور خارجه لاموث نخست وزیر سابق هائیتی را به دلیل فساد تحریم کردCNN

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه از تحریم لوران لاموث، نخست وزیر سابق هائیتی به دلیل سوء استفاده از ده ها میلیون دلار خبر داد.

بلینکن در بیانیه‌ای گفت که نامگذاری وی به دلیل دست داشتن در فساد مهم باعث می‌شود لاموث، که وزیر برنامه‌ریزی و همکاری خارجی نیز بوده است، «به طور کلی برای ورود به ایالات متحده واجد شرایط نباشد».

«به طور خاص، لاموث حداقل 60 میلیون دلار از سرمایه گذاری زیرساختی پترو کاریب و صندوق رفاه اجتماعی دولت هائیتی را برای منافع شخصی اختلاس کرد. بلینکن گفت، از طریق این عمل فاسد و دخالت مستقیم خود در مدیریت صندوق، او از نقش خود به عنوان یک مقام دولتی سوء استفاده کرد و به بی ثباتی فعلی در هائیتی کمک کرد.

شرکت PetroCaribe که یک معامله با ونزوئلا بود، به طور موقت سوخت ارزانی را در اختیار دولت هائیتی قرار داده بود. با این حال، پس از آن تاسیس شد و با رسوایی در مورد سوء مدیریت ادعایی وجوه حاصل، با ادعاهای فساد که باعث اعتراضات گسترده در سال های اخیر شد، مرتبط شد.

بلینکن گفت این نامگذاری بخشی از “مجموعه اقداماتی است که مسئولیت پاسخگویی را برای کسانی که به خشونت دامن می زنند، مانع از حمایت انسان دوستانه نجات دهنده زندگی می شوند و به قیمت از دست دادن مردم هائیتی ثروتمند می شوند” است.

این اعلامیه بر تلاش‌های مستمر جامعه بین‌المللی برای مبارزه با فساد و تضمین شفافیت در حکومت هائیتی تأکید می‌کند که برای تقویت ثبات و رفاه در این کشور بسیار مهم است.

لاموث در سال 2015 در پی اعتراضات خشونت آمیز ضد دولتی که خواستار برگزاری انتخابات و کناره گیری لاموث و میشل مارتلی، رئیس جمهور وقت آمریکا بودند، از سمت خود به عنوان نخست وزیر استعفا داد.