واشنگتن پست: کارمندان ترامپ یک روز قبل از رفتن وزارت دادگستری به مارآ لاگو جعبه ها را جابه جا کردندCNN

واشنگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد، دو کارمند دونالد ترامپ یک روز قبل از بازدید وزارت دادگستری از اقامتگاه رئیس جمهور سابق برای جمع آوری اسناد طبقه بندی شده، جعبه های کاغذ را در مار-آ-لاگو جابه جا کردند.

روزنامه پست، به نقل از افراد آشنا با این موضوع، گزارش داد که بازرسان زمان‌بندی را – درست قبل از بازدید ماموران اف‌بی‌آی و دادستانی از استراحتگاه فلوریدا برای بازیابی اسنادی که به عنوان بخشی از احضاریه به دنبال آن هستند – به عنوان نشانه‌ای از ممانعت می‌دانند.

این روزنامه گزارش داد که بازرسان شواهدی در دست دارند که نشان می دهد رئیس جمهور سابق اسناد طبقه بندی شده را در مکانی قابل مشاهده در دفتر خود نگه داشته و به دیگران نشان داده است. بر اساس این گزارش، او همچنین پیش از احضار شدن آنها در ماه مه 2022، به همراه تیمش “تمرین لباس” را برای جابجایی اوراق حساس انجام داده است.

CNN قبلاً گزارش داده بود که پس از احضاریه ماه مه 2022 – که رئیس جمهور سابق می خواست با آن مبارزه کند – دادستان های فدرال در ماه ژوئن در Mar-a-Lago جلسه ای داشتند که طی آن اسنادی را که در یک اتاق زیرزمین نگهداری می شد به آنها نشان داده شد. بر اساس گزارش CNN، وکلای ترامپ در این جلسه یک پاکت حاوی 28 سند طبقه بندی شده را تحویل گرفتند.

یک منبع قبلاً به سی ان ان گفت که جلسه ژوئن بعداً توسط FBI توسط دادگاه در ماه آگوست مورد تأیید قرار گرفت، تا حدی به این دلیل که بازرسان شواهدی پیدا کردند که اسناد طبقه بندی شده به طور بالقوه در این اقامتگاه باقی مانده است.

وکیل یکی از کارمندان ترامپ به روزنامه پست گفت که موکلش در تلاش برای کمک به دستیار ترامپ والت نائوتا بوده و نمی‌دانست که جعبه‌ها چه چیزی را در خود جای داده‌اند. جان ایروینگ، وکیل دادگستری، به پست گفت: «او در ویدیوی امنیتی مار-آ-لاگو دیده شد که به والت نائوتا کمک می‌کرد تا جعبه‌ها را در 2 ژوئن 2022 به انباری منتقل کند. موکلم آقای نائوتا را در حال حرکت جعبه‌ها دید و داوطلب شد تا به او کمک کند».

دادستان ها به دنبال پاسخ هایی در مورد اینکه چرا نائوتا در فیلم های جاسوسی مار-آ-لاگو در حال حرکت جعبه ها به خارج از اتاق ذخیره سازی قبل و بعد از احضاریه ماه مه دیده شد، که او در مصاحبه ای با بازرسان گفته بود که به دستور ترامپ بوده است، تلاش کرده اند.

آخرین افشاگری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که جک اسمیت، بازپرس ویژه، که در حال تحقیق در مورد رفتار ترامپ با اسناد طبقه‌بندی شده و مانع تراشی احتمالی در اجرای عدالت است، اخیراً به شواهد جدیدی دست یافته است که می‌تواند دفاعیات ترامپ را در پرونده اسناد تضعیف کند.

CNN هفته گذشته به طور انحصاری گزارش داد که آرشیو ملی قصد دارد 16 پرونده را تحویل دهد که نشان می دهد ترامپ و مشاورانش از روند صحیح حذف طبقه بندی آگاه بوده اند، که می تواند ادعاهای مداوم ترامپ و متحدانش مبنی بر اینکه او مجبور نیست روند خاصی را دنبال کند، تضعیف کند. اسناد را از طبقه بندی خارج کنید

ترامپ در اوایل ماه جاری در یک سالن شهرداری ریاست جمهوری جمهوری خواه به سی ان ان گفت که اسناد را صرفاً با حذف آنها از کاخ سفید از حالت طبقه بندی خارج کرده است.

ترامپ به کیتلان کالینز از سی‌ان‌ان گفت: «طبق قانون سوابق ریاست‌جمهوری، من کاملاً حق داشتم.» و افزود: «شما قانون سوابق ریاست‌جمهوری را دارید. من آنجا بودم و آنچه را که گرفتم گرفتم و از طبقه بندی خارج شد.»

با این حال، بر اساس این قانون، آرشیو ملی پس از خروج رئیس‌جمهور، نگهبان قانونی سوابق رئیس‌جمهور می‌شود.