مقایسه هاچبک های هیوندا I10 و تویوتا یاریس

شتاب 0 تا 100 تويوتا ياريس 12 ثانيه و حداكثر سرعت آن 175 كيلومتر بر ساعت است و براي طي كردن 100 كيلومتر راه به 6.3 ليتر بنزين احتياج دارد. تا سال 2019 ميلادي (1398 خورشيدي) تويوتا ياريس با نام ها و عنوان هاي مختلفي به بازارهاي كشورهاي سراسر جهان عرضه شده است. تویوتا این خودرو را با گیربکس دستی پنج سرعته و CVT عرضه خواهد کرد. نسل چهارم ياريس فقط با بدنه هاچبك پنج در توليد مي شود و مدل ياريس جي آر نيز با بدنه هاچبك سه در عرضه مي گردد. اين مدل ياريس فقط در قالب هاچبك توليد مي شد و مدل سدان آن از سال 2013 و مخصوص براي بازارهاي آمريكاي لاتين و درياي كارائيب ارائه شد. نسل سوم (ايكس پي 130، 2011؛ ايكس پي 150، 2013)نسل سوم هم از سال 2011 با اسم ياريس در اختيار مشتريان قرار مي گرفت. نسل دوم (ايكس پي 90، 2005)نسل دوم با نام ياريس و مابين سال هاي 2005 تا 2013 در سراسر جهان عرضه مي شد. نسل چهارم (ايكس پي 210، 2020)نسل چهارم ياريس هاچبك براي عرضه در ژاپن، اروپا و استراليا، در سال 2019 تست هاي خود را در پيست نوربرگرينگ آلمان پشت سر گذاشت. نسل اول (ايكس پي 10، 1999)نسل اول اين خودرو بين سال هاي 1999 تا 2005 ميلادي با نام هاي ياريس و اكو و با بدنه هاي هاچبك، سدان و كوپه توليد و عرضه شده است.

اين موتور مي تواند 84 اسب بخار نيرو توليد كند و گشتاور آن نيز 121 نيوتن متر است و اين قدرت با استفاده از يك جعبه دنده اتوماتيك به چرخ هاي جلو انتقال پيدا مي كند. مدل خودرو: یاریس. نوع موتور: 4 سيلندر خطي و 16 سوپاپ موتور انژكتوري مجهز به سيستم ,DOHC with VVT-i. اما حال چهره جدید و اروپایی این خودرو با موتور هیبریدی به ایران آمده تا محصول جدید ایرتویا در بین هاچبکهای جمع و جور تویوتا باشد. هرچند بازار خرید و فروش خودروهای وارداتی هم مانند گذشته پر رونق نیست اما وضع بهتری نسبت به تولید داخل دارد به طوری که برخی از خودروهای خارجی تا سقف 200 میلیون تومان امروز اندکی افزایش قیمت را هم تجربه کردند. آلفارومئو جولیتا هاچبکی جذاب با برند اروپایی و فناوریهای مدرن است که نسل دوم آن در فاصله سالهای 2014 تا 2017 به بازار کشورمان راه یافت و اکنون مشتریان میتوانند با بودجهای در حدود 700 میلیون تومان، نسخههای کارکرده آن با مدل 2015 را خریداری کنند. اما در بازارهای جهانی اقشار متوسط جامعه به راحتی میتوانند این خودرو را بخرند و استفاده کنند. برای همین از هموطنان عزیز می خواهم به خودرو، و به روز بودن اطلاعات خود در این زمینه توجه کنند و همیشه عقلانی خرید کنند و قبل از خرید،مخصوصا خودرو،حتما فکر کنند و به همه ی مسائل و احتیاجات خود بیندیشند و به سلیقه ی خود اهمیت دهند.

22 سال با تويوتا ياريستويوتا ياريس خودرويي در كلاس كامپكت است كه از سال 1999 ميلادي (1378 خورشيدي) توسط خودروسازي تويوتا توليد و عرضه مي شود. اين نسل ياريس در كلاس هاي هاچبك و سدان توليد مي شد. مشخصات فني ياريسبيشتر خودروهاي تويوتا ياريس در ايران از نسل دوم اين خودرو و با بدنه سدان و هاچبك هستند. مواد به كاررفته در كابين مثل همه مدل هاي شركت تويوتا كيفيت خوبي دارد. مهم ترین تغییر یاریس کراس ادونچر، نصب سپری جدید بوده که مقداری آفرودی تر نسبت به سپر مدل استاندارد همین خودرو است. البته با توجه به اینکه محصول تویوتا است، قیمتش نسبت به خودروهای همرده داخلی بیشتر است. هیوندای i10 نسل دوم تحت زبان طراحی مشترک با محصولات هم دوره هیوندا به تولید رسید که باید تاکید کرد انصافا طراحی گیرا و زیبایی دارد. بااینحال سبک طراحی بیرونی این خودرو به اندازه رقبای کرهای مدرن و متمایز نیست اما سادگی و زیبایی توأمان آن میتواند سلایق بسیاری را با خود همسو بدارد. طراحي داخلي معمولي تويوتا ياريسطراحي داخلي تويوتا ياريس ساده است اما چندان زيبا به نظر نمي رسد. تويوتا ياريس اگرچه خودرويي كامپكت محسوب مي شود اما به راحتي مي تواند 5 سرنشين را در خود جاي دهد.

كنسول مياني به شكل مثلث است و شايد چندان خريداران را راضي نكند اما چينش دكمه ها و كليدها خوب كار شده و كار كردن با آنها را راحت كرده است. چراغ هاي عقب خودرو نيز هماهنگ با چراغ هاي جلو طراحي شده و در دو طرف صندوق عقب قرار گرفته است. دید راننده و تسلط آن به محیط پیرامونش، در سطح مناسبی قرار دارد و عمل پارک با آن، حتی در نبود سنسورهای عقب نیز بهراحتی صورت میپذیرد. چرا که برخلاف تمامی خودروها صفحه نمایشگر کیلومتر و دیگر نشان دهنده های وسط کنسول میانی قرار دارند و پیش روی راننده فضایی کاملاً متفاوت و خاصی وجود دارد که البته عادت کردن به آن کمی زمان نیاز دارد. نسل دوم تويوتا ياريس صندوقدار يكي از محبوب ترين خودروها بين رانندگان ايراني است. طراحي ظاهري سادهطراحي ظاهري تويوتا ياريس ساده و آرام بخش است و مي تواند خانواده هاي كم جمعيت را به خود جلب كند. همان طور كه گفته شد بدنه خودرو ساده طراحي شده و در آن خبري از برجستگي ها و حجم هاي اغراق آميز نيست. تويوتا اكو يكي از نام هايي است كه روي ياريس گذاشته شده است.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد تويوتا ياريس واد كنيس 2008 لطفا به بازدید از وب سایت ما.