مقامات آمریکایی معتقدند هکرهای چینی ممکن است همچنان به شبکه های کامپیوتری کلیدی ایالات متحده دسترسی داشته باشندCNN

مقامات آمریکایی بر این باورند که هکرهای چینی همچنان می توانند به شبکه های رایانه ای حساس ایالات متحده که در ماه های اخیر هدف قرار داده اند دسترسی داشته باشند، زیرا یک مقام ارشد سایبری آمریکایی به سی ان ان گفت که نگران “گستره و مقیاس” این فعالیت است.

مدیر امنیت سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا، کمپین هک جدید تحت حمایت دولت چین که بخش‌های کلیدی ایالات متحده مانند شبکه‌های دریایی و حمل‌ونقل را هدف قرار می‌دهد، «غیرقابل قبول» است، زیرا هکرها به دنبال دسترسی به شبکه‌هایی بودند که ممکن است به آنها اجازه دهد در آینده خدمات حیاتی را مختل کنند. راب جویس در مصاحبه ای در روز پنجشنبه گفت.

جویس گفت که مقامات ایالات متحده هنوز در تلاشند تا بررسی کنند که هکرهای چینی از شبکه هایی که در طول مبارزات چند ماهه به آنها نفوذ کرده اند اخراج شده اند و افزود که NSA از سال گذشته در حال بررسی تلاش های هکری چینی است.

مایکروسافت در افشای این فعالیت گفت: هکرهای چینی به عنوان بخشی از تلاش احتمالی برای توسعه قابلیت‌هایی که می‌تواند «زیرساخت‌های ارتباطی حیاتی» بین ایالات متحده و آسیا را در صورت بروز بحران مختل کند، یک سازمان ناشناس را در قلمرو گوام آمریکا در اقیانوس آرام هدف قرار دادند. چهار شنبه.

هدف‌گیری ادعایی زیرساخت‌های حیاتی در گوام به نگرانی‌های آمریکا در مورد اینکه چین می‌تواند از قابلیت‌های سایبری خود در پیش‌بینی درگیری آینده با ایالات متحده در اقیانوس آرام استفاده کند، می‌افزاید.

جویس به سی ان ان گفت که هکرها سعی کرده اند در بسیاری از سازمان ها بدون ارزش اطلاعاتی آشکار نفوذ کنند و خود را در شبکه های کامپیوتری ایالات متحده برای عملیات احتمالی آینده “پیش بندی” کنند.

ایالات متحده و متحدانش بلافاصله یافته های مایکروسافت را در روز چهارشنبه تقویت کردند و از اپراتورهای زیرساخت خواستند تا شبکه های خود را برای سازش بررسی کنند. دولت چین این اتهامات را رد کرد و به نوبه خود آمریکا را به انجام عملیات هک در چین متهم کرد.

این یک جبهه جدید در تنش ها در فضای مجازی است که سال ها در روابط ایالات متحده و چین نفوذ کرده است. این به دنبال هیاهوی ایالات متحده در مورد بالون جاسوسی چینی است که پنتاگون در فوریه سرنگون کرد.

به گفته مقامات آمریکایی و کارشناسان خصوصی، روسیه نیز مدت‌هاست که به دنبال جای پایی در زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده بوده است. اما جویس – که بیش از دو دهه را در آژانس امنیت ملی آمریکا گذرانده و روی عملیات سایبری تهاجمی کار کرده است – گفت که فعالیت چینی که به تازگی فاش شده برای او برجسته بوده است.

جویس به سی‌ان‌ان گفت: «من فکر می‌کنم تفاوت اینجاست که چقدر گستاخی در گستره و مقیاس است. بنابراین، ما باید همه را توانمند کنیم تا بتوانند در برابر آن دفاع کنند.»

جویس گفت که NSA – یک آژانس جاسوسی الکترونیکی گسترده ایالات متحده با مأموریت خارجی – از توانایی های اطلاعاتی خود برای مطالعه ابزارهای هکرهای چینی و تأیید زیرساخت های حساس ایالات متحده استفاده کرد که آنها را هدف قرار دادند. به گفته مایکروسافت، علاوه بر سازمان‌های حمل‌ونقل دریایی و حمل‌ونقل، هکرها سازمان‌های دولتی ایالات متحده و شرکت‌های تولیدی و ساختمانی را از جمله اهداف دیگر مورد تعقیب قرار دادند.

«ما ارزیابی می‌کنیم که این پیش‌فرض در برابر زیرساخت‌های حیاتی است – به‌طور گسترده‌تر از صرف [potentially] جویس به CNN گفت: “ما با ارزیابی مایکروسافت موافق هستیم.”

هدف قرار دادن گوام از نگرانی خاصی برخوردار است زیرا نقش مهمی در تلاش‌های نظامی ایالات متحده برای مقابله و بازدارندگی با جاه‌طلبی‌های سرزمینی چین در اقیانوس آرام دارد. تفنگداران دریایی ایالات متحده در ژانویه گوام را به عنوان مکانی برای افتتاح اولین پایگاه جدید خود در 70 سال گذشته انتخاب کردند، تأسیساتی که مقامات انتظار دارند میزبان 5000 تفنگدار دریایی باشد.

مایک گالاگر، نماینده جمهوری‌خواه از ویسکانسین، روز پنج‌شنبه به سی‌ان‌ان گفت که “تحرک نظامی ایالات متحده برای اقیانوس هند و اقیانوس آرام برای امنیت ما کاملاً حیاتی است” در حالی که نگرانی خود را در مورد عملیات جدید هک چینی اعلام کرد.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده در ماه مارس به خبرنگاران گفت که مقامات ایالات متحده نگران هستند که هکرهای چینی در زیرساخت های حیاتی تایوان جای پایی ایجاد کرده اند که پکن ممکن است از آنها برای مختل کردن خدمات کلیدی مانند برق در صورت تهاجم چین به تایوان استفاده کند.

جمیل ن. جافر، بنیان‌گذار، گفت: «عملاً تردیدی وجود ندارد که اگر ایالات متحده مستقیماً در درگیری با چین بر سر تایوان درگیر شود، چین به دنبال استفاده از قابلیت‌های سایبری خود برای اطمینان از اینکه نیروهای آمریکایی در نبرد مؤثر نیستند، خواهد بود.» و مدیر اجرایی موسسه امنیت ملی در دانشکده حقوق دانشگاه جورج میسون.

جافر به سی‌ان‌ان گفت: «با توجه به این، دسترسی به زیرساخت‌های حیاتی که چین در گوام و جاهای دیگر در حال توسعه است، نشان‌دهنده یک خطر مهم و فزاینده برای توانایی ایالات متحده برای واکنش مؤثر در صورت درگیری با چین است».

کارشناسان امنیت سایبری تایوانی دشمنی آشنا را در گزارش مایکروسافت دیدند و بلافاصله شروع به بررسی سیستم‌های خود برای وجود نشانه‌هایی از سازش کردند.

Sung-ting Tsai، مدیر عامل شرکت امنیت سایبری تایوانی TeamT5 گفت: ما شاهد تکنیک ها و حملات مشابهی در تایوان بودیم. تسای گفت که تحلیلگران او هنوز در حال تحقیق هستند اما هکرهای ذکر شده توسط مایکروسافت را با یک گروه هکر چینی شناخته شده مطابقت نداده اند.

بازی طولانی‌تری که برخی هکرهای چینی در تایوان انجام می‌دهند، «نفوذ به شبکه‌های هدف» است [and] Tsai به CNN گفت: در محیط‌ها، همه چیز را امتحان کنید تا خود را نامرئی کنید، در سیستم‌های حیاتی بمانید، سپس در صورت نیاز اختلال ایجاد کنید.