“خطر برای دموکراسی ما”: سخنان دلخراش از قاضی آمیت مهتا که استوارت رودز، رهبر Oath Keepers را محکوم کرد.CNN

قاضی آمیت مهتا روز پنجشنبه حکم 18 سال زندان را برای رهبر گروه نگهبانان سوگند، استوارت رودز، به دلیل تلاش هایش برای لغو انتخابات 2020 که با حمله خشونت آمیز به ساختمان کنگره ایالات متحده در 6 ژانویه 2021 پایان یافت، صادر کرد.

با این حال، قبل از اعلام حکم، مهتا، یکی از نامزدهای رئیس جمهور سابق باراک اوباما، سخنرانی دلخراشی را در مورد تأثیر جنایات توطئه گرانه او بر دموکراسی آمریکا به رودز ایراد کرد.

قضات فدرال در واشنگتن دی سی، که در چند بلوک از ساختمان کنگره ایالات متحده کار می کنند، از 6 ژانویه به عنوان وجدان دموکراسی خدمت کرده اند. آنها دفاعیاتی را که جدیت حمله کنگره را کم اهمیت جلوه می دهد، رد کرده اند و در مورد خطرات آینده برای انتقال صلح آمیز صحبت کرده اند. قدرت و – در حالی که آنها از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق انتقاد کرده اند – به متهمان یادآوری کردند که مسئول اعمال خود هستند.

در اینجا برخی از سطرهای قدرتمند داور در روز پنجشنبه آورده شده است:

مهتا گفت: «به جرأت می‌گویم آقای رودز – و من هرگز این را به کسی که محکوم کرده‌ام نگفته‌ام – شما یک تهدید و خطر مداوم برای دموکراسی ما و ساختار این کشور محسوب می‌شوید.»

«به جرأت می‌توانم بگویم که همه ما با نزدیک شدن به انتخابات نفس‌های جمعی خود را حبس می‌کنیم. آیا دوباره 6 ژانویه دیگر خواهیم داشت؟ این مسئله بعدا بررسی خواهد شد.”

قاضی با رد ادعاهایی که رودز در جریان یک ناسزاگویی 20 دقیقه ای در اوایل روز مطرح کرد، افزود: «شما یک زندانی سیاسی نیستید، آقای رودز. این دلیل نیست که شما اینجا هستید. این به خاطر اعتقادات شما نیست. دلیلش این نیست که جو بایدن در حال حاضر رئیس جمهور است.»

این اولین حکمی است که در بیش از یک دهه گذشته برای توطئه فتنه‌انگیز صادر شد و مهتا گفت که می‌خواهد این جرم را برای مردم توضیح دهد. او کلمات را خرد نکرد.

«توطئه فتنه‌انگیز، وقتی این دو مفهوم را در نظر بگیرید و کنار هم بگذارید، یکی از جدی‌ترین جنایاتی است که یک آمریکایی می‌تواند مرتکب شود. توسل به زور علیه دولت جرم است. قاضی گفت: این توهین به مردم کشور ما است.

«این مجموعه ای از اقدامات است که در آن شما و دیگران متعهد به استفاده از زور، از جمله بالقوه با سلاح، علیه دولت ایالات متحده در هنگام انتقال از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگر شده اید. و انگیزه آن چه بود؟ تو پسر جدید را دوست نداشتی.»

“اجازه دهید من در مورد یک چیز برای شما، آقای رودز، و هر کسی که گوش می دهد، واضح بگویم. در این کشور ما با قلم موی پهن رنگ نمی کنیم و شرم بر شما باد. فقط به این دلیل که کسی از رئیس جمهور سابق حمایت می کند، به این معنی نیست که آنها یک برتری طلب سفید، یک ملی گرا سفیدپوست هستند. این فقط به این معنی است که آنها به طرف مقابل رای داده اند.”

چیزی که ما مطلقاً نمی‌توانیم داشته باشیم، گروهی از شهروندان است که – چون نتیجه انتخابات را دوست نداشتند و معتقد نبودند که قانون آنطور که باید رعایت شود – انقلاب را برانگیختند.

مهتا این هشدارها را بعداً پنجشنبه، هنگام خطاب به متهم دوم Oath Keepers، کلی مگز، تکرار کرد.

او گفت: «شما با تفنگ به خیابان ها نمی روید. “شما امیدوار نیستید که رئیس جمهور به قانون شورش استناد کند تا بتوانید جنگی را در خیابان ها راه بیندازید… شما با این امید که شمارش آرای انتخاباتی را متوقف کنید به ساختمان کنگره ایالات متحده هجوم نبرید.”

قاضی گفت: «برای من شگفت‌آور است که چگونه آمریکایی‌های معمولی در هفته‌های قبل و در 6 ژانویه به نوعی تبدیل به جنایتکار شدند.

مهتا گفت رودز، 58 ساله، ابراز پشیمانی نکرده و همچنان یک تهدید است.

آقای رودز، اگر بعد از 6 ژانویه به اتفاقات آن روز نگاه می کردید و می گفتید که … روز خوبی برای دموکراسی ما نبود، یک چیز است. قاضی گفت، اما شما آن را جشن گرفتید، فکر کردید که این چیز خوبی است.

حتی زمانی که شما در زندان بوده اید، همچنان به خشونت به عنوان وسیله ای قابل قبول برای رسیدگی به شکایات اشاره کرده اید.

قاضی آمیت مهتا از دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه کلمبیا.

هیچ چیز تغییر نکرده است، آقای رودز، هیچ چیز تغییر نکرده است. و واقعیت این است که امروز اینجا نشسته اید و همانطور که صحبت شما را شنیدیم، لحظه ای که آزاد می شوید آماده خواهید بود که علیه دولت ما اسلحه بردارید. و نه به این دلیل که شما یک زندانی سیاسی هستید، نه به خاطر انتخابات 2020، زیرا فکر می کنید این یک راه معتبر برای رسیدگی به شکایات است.

دموکراسی آمریکایی کار نمی کند، آقای رودز، اگر فکر می کنید که قانون اساسی مطابق با آن رعایت نشده است، شما را در موقعیت بدی قرار می دهد، زیرا از آنچه من می شنوم، وقتی فکر می کنید در وضعیت بدی هستید، بقیه ما هم همینطور همه ما هدف برنامه های شما برای – و تمایل شما برای – مشارکت در خشونت هستیم.

مهتا درخواست وزارت دادگستری را برای تشدید مجازات احتمالی علیه رودز پذیرفت و حکم داد که اقدامات وی تروریسم داخلی است.

مهتا گفت: «او بود که دستور می داد. او در آن روز تیم ها را سازماندهی کرد. او دلیلی بود که آنها در واقع در واشنگتن دی سی بودند. سوگند نگهبانان آنجا نبودند اما برای استوارت رودز، فکر نمی‌کنم کسی خلاف این را ادعا کند. او بود که دستور رفتن داد و رفتند.»

در طول جلسه صدور حکم برای مگز، که او نیز به توطئه فتنه‌انگیز محکوم شد، قاضی دوباره رودز را به عنوان سرکرده متهم معرفی کرد.

صادقانه بگویم، تا حدودی به خاطر آقای رودز است که آقای مگز امروز اینجا نشسته است.

روز چهارشنبه، چندین افسر پلیس و کارمندان کنگره که در 6 ژانویه در ساختمان کنگره حضور داشتند، در مورد تجربیات، جراحات و عواقب پس از آن شهادت دادند. مهتا گفت که شجاعت و اقدامات آنها نیز میراث مهم این حمله است، زیرا افسران اجساد آنها را در خط حمله قرار دادند.

قاضی گفت: «میراث ماندگار دیگر چیزی است که دیروز دیدیم. «این قهرمانی افسران پلیس و کسانی است که در کنگره کار می کنند… حفاظت از دموکراسی آنگونه که ما می شناسیم. این کاری است که آنها انجام می دهند.»

رودز قبل از صدور حکم، به مدت 20 دقیقه در دادگاه در مورد اتهامات وارده به او صحبت کرد، با تکرار دروغ در مورد تقلب در انتخابات 2020، ادعا کرد که یک زندانی سیاسی است و تمایل خود را برای ادامه مبارزه ابراز کرد.

«این صرفاً یک تئوری توطئه یا یک روایت نادرست در مورد تقلب نیست. رودز گفت: “این در مورد قانون اساسی است.” من نمی توانم قانون اساسی را نادیده بگیرم.»

قاضی هیچ کدام از اینها را نداشت و اظهارات رودز را با قهرمانی افسران پلیس و سایرینی که از کاپیتول محافظت می کردند مقایسه کرد: «ما می خواهیم در مورد حفظ سوگند صحبت کنیم؟ هیچ کس بیش از این نمادی برای حفظ سوگندهای خود نیست، آقای رودز.