بایدن روز چهارشنبه برای سفر کوتاه‌مدت خارجی به ژاپن ترک می‌کند


هیروشیما، ژاپن
CNN

پرزیدنت جو بایدن زمانی امیدوار بود که سفرش به آسیا در این هفته اتحادهای آمریکایی را تقویت کند، با نفوذ چین مقابله کند و به آمریکایی ها ثابت کند که برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری استقامت دارد.

اما سفری که او برنامه ریزی کرده بود محقق نشد. بن بست بر سر افزایش سقف بدهی ایالات متحده، که می تواند منجر به نکول برای اولین بار در صورت عدم حل تا قبل از ماه آینده شود، ثابت شده است که مبرم تر است.

در حالی که بایدن روز چهارشنبه واشنگتن را به مقصد ژاپن ترک می کند، نیمه دوم سفر خود را که از قبل برنامه ریزی شده بود، که شامل توقف در استرالیا و پاپوآ گینه نو بود، نادیده گرفت.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت که رئیس‌جمهور آمریکا با آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا صحبت کرد تا به او اطلاع دهد که این سفر را «به تعویق می‌اندازد» و نخست‌وزیر را برای یک سفر رسمی دولتی دعوت کرد «در زمانی که مورد توافق تیم ها باشد.» آلبانیز بعداً گفت که اجلاس سران چهارگانه در سیدنی در هفته آینده پس از خروج بایدن از این دیدار لغو شده است، اما با سفر رهبران به ژاپن، مذاکرات همچنان ادامه دارد. ژان پیر افزود که «تیم رئیس جمهور» با نخست وزیر پاپوآ گینه نو درگیر شد.

بن بست سیاسی بر سر حد وام کاملاً با تصویری از دموکراسی کارکردی مطابقت ندارد که بایدن در تلاش برای بازگرداندن ایمان به آمریکا و مقابله با ظهور رژیم های استبدادی به جهان ارائه کند.

به گفته دستیاران بایدن، نپرداختن تعهدات ایالات متحده، اقتصاد جهانی را که از قبل ناپایدار است، بیشتر متزلزل می کند و به شهرت آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند. فقط دعواهای سیاسی باعث آشفتگی بازار شده است. تقریباً مطمئناً در گفتگوهای بایدن با رهبران دیگر ژاپن که میزبان مذاکرات گروه هفت در هیروشیما است، رخ خواهد داد.

دورنمای فروپاشی اقتصاد جهانی به رهبری ایالات متحده دقیقاً آن چیزی نیست که بایدن و تیمش برای اجلاس امسال آماده می‌شدند، نشستی که در برهه‌ای حساس برای جنگ اوکراین و در بحبوحه تنش‌های فزاینده با چین برگزار می‌شود.

از آنجایی که ژاپن، تنها عضو آسیایی گروه 7، میزبان نشست امسال است، انتظار می‌رود چین بزرگ‌تر از حد معمول به نظر برسد. توقف های دیگر بایدن در اقیانوس آرام جنوبی و استرالیا نیز به همین ترتیب نشان دهنده تعهد آمریکا به منطقه ای بود که اقدامات تحریک آمیز پکن باعث نگرانی فزاینده می شود.

مقامات ارشد دولت آمریکا گفتند که هدف بایدن بیرون آمدن از نشست سران برای نشان دادن رویکرد مشترک در قبال چین در میان اعضای این گروه است که در گذشته همیشه همسو به نظر نمی رسیدند.

اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در بهار امسال که به اروپا هشدار داده بود درگیر درگیری آمریکا و چین بر سر تایوان نشود، تنها بر دیدگاه های متفاوت تاکید کرد.

مقامات آمریکایی در اجلاس سران این هفته ابراز اطمینان کردند که یکپارچگی به نمایش گذاشته خواهد شد، به ویژه در مورد محکوم کردن اقدامات اقتصادی اجباری چین، حتی در شرایطی که آنها اذعان کردند که کشورها تصمیمات خود را خواهند گرفت.

نماد برگزاری اجلاس G7 امسال در شهر کنار رودخانه هیروشیما به سختی از دست می رود. این شهر در سال 1945 هنگامی که ایالات متحده اولین بمب اتمی جهان را پرتاب کرد و بیش از 100000 نفر را کشت و پایان جنگ جهانی دوم را تسریع بخشید، با خاک یکسان شد.

در حالی که رهبران جهان در مرکز شهر بازسازی شده گرد هم می آیند، تهدیدات هسته ای همچنان ادامه دارد – در منطقه از جانب کره شمالی. در ایران که در حال تسریع برنامه هسته ای خود است. و از روسیه که شمشیرهای اتمی آن جنگ در اوکراین را به جریان مخفی خطرناکی تبدیل کرده است.

از زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، G7 به عنوان نهادی پیشرو برای اعمال تحریم‌ها علیه مسکو و ارائه تسلیحات پیشرفته‌تر به کیف عمل می‌کند. از بسیاری جهات، جنگ به این بلوک که در سال‌های اخیر تلاش می‌کرد تا حول یک هدف وحدت‌بخش متحد شود، نیرو بخشیده است. دستیاران بایدن از G7 به عنوان “کمیته راهبری برای جهان آزاد” یاد می کنند.

حتی ژاپن هم از آرمان اوکراین استقبال کرده است که باعث تعجب برخی در غرب شده است. وزیر امور خارجه این کشور در مصاحبه ای اختصاصی هفته گذشته به سی ان ان گفت که توکیو در حال مذاکره برای افتتاح دفتر ارتباط ناتو است که اولین دفتر از نوع خود در آسیا است و گفت که حمله روسیه به اوکراین باعث شده است که جهان ثبات کمتری داشته باشد.

– منبع: CNN
“data-fave-thumbnails=”{“big”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230510133345-hayashi-interview-cnn.jpg?c =16×9&q=h_540,w_960,c_fill” }, “small”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230510133345-hayashi-interview-cnn.jpg ?c=16×9&q=h_540,w_960,c_fill” } }” data-vr-video=”” data-show-html=”” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن، در مصاحبه ای با CNN به این موضوع نگاه می کند.

وزیر خارجه ژاپن در مصاحبه ای اختصاصی با سی ان ان صحبت می کند

با این حال، چهارده ماه بعد، تهاجم هنوز توانایی اتحاد را برای متحد ماندن، به ویژه بدون راه روشنی برای پایان دادن به جنگ، آزمایش می کند. رهبران غربی امیدوارند که یک حمله متقابل آتی اوکراین بتواند به این کشور کمک کند تا در مذاکرات نهایی با روسیه اهرمی به دست بیاورد – هرچند این مذاکرات چگونه، چه زمانی و کجا ممکن است انجام شود، هنوز مشخص نیست.

چین پیشنهاد کرده است در صلح نهایی ایفای نقش کند، پیشنهادی که با تردید عمیقی در واشنگتن مواجه شد. رهبران اروپایی تمایل بیشتری برای پذیرفتن پیشنهاد پکن نشان داده اند. اما راه حل هنوز دور از دسترس است.

هر یک از اعضای اروپایی گروه 7 – ماکرون، نخست وزیر ایتالیا جورجیا ملونی، اولاف شولز، صدراعظم آلمان و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا – هفته گذشته میزبان زلنسکی بودند که طی یک تور در این قاره، میلیاردها دلار کمک نظامی جدید را متعهد شدند.

این تعهدات که شامل موشک‌های پدافند هوایی و پهپادهای تهاجمی می‌شد، تقویت قابل‌توجهی در تعهدات نظامی بود و نشان‌دهنده این احساس رو به رشد است که اروپا باید نقش محوری‌تری در تسلیح اوکراین به عهده بگیرد. ایالات متحده همچنان بزرگترین کمک کننده نظامی به کیف است، اما اینکه این حمایت تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد، یک سوال باز است.

رهبران همکار بایدن بدون تردید به اظهارات هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یکی از سالن‌های شهر سی‌ان‌ان که در مورد حمایت او از اوکراین و متعهد شدن به حل بحران در یک روز تردید ایجاد کرد، توجه کرده‌اند.

به گفته دیپلمات ها و دیگر مقامات، بازگشت احتمالی ترامپ به کاخ سفید یا انتخاب یک جمهوری خواه همفکر دیگر، رهبران اوکراینی و غربی را به طور یکسان نگران کرده است. انتخابات مقدماتی قریب الوقوع جمهوری خواه و انتخابات عمومی که پس از آن برگزار خواهد شد، لایه دیگری از عدم اطمینان را به اتحاد غربی می بخشد که تا کنون به طور قابل ملاحظه ای در حمایت از زلنسکی و اوکراین متحد باقی مانده است.

– منبع: CNN
” data-fave-thumbnails=”{“big”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230510200745-ukraine-donald-trump-town-hall -vpx.jpg?c=16×9&q=h_540,w_960,c_fill” }, “small”: { “uri”: “https://media.cnn.com/api/v1/images/stellar/prod/230510200745-ukraine -donald-trump-town-hall-vpx.jpg?c=16×9&q=h_540,w_960,c_fill” } }” data-vr-video=”” data-show-html=”” data-check-event-based-preview=”” data-network-id=”” data-details=””>

تالار شهر دونالد ترامپ vpx اوکراین

ترامپ نمی گوید که می خواهد روسیه یا اوکراین در جنگ پیروز شوند

در حالی که رهبران جهان ارزیابی های خود را از سرمایه سیاسی بایدن انجام می دهند، مذاکرات جاری سقف بدهی زمینه به موقعی را در نشست این هفته فراهم می کند.

وی گفت: «من فرض می‌کنم رئیس جمهور بایدن بگوید که روی آن کار می‌کند، و هر کاری که می‌تواند برای جلوگیری از آن انجام می‌دهد، و غیرقابل تصور است که ایالات متحده بدهی‌های خود را نکول کند، و احتمالاً سعی می‌کند به آنها اطمینان دهد که این اتفاق نخواهد افتاد». متیو گودمن، معاون ارشد اقتصاد در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن. در میان شرکای G7، سوالاتی در مورد آنچه قرار است در انتخابات 2024 اتفاق بیفتد وجود دارد. و من مطمئن هستم که این موضوع دیگری خواهد بود که در بحث ها معلق خواهد بود.»

مقامات کاخ سفید اصرار دارند که حمایت دو حزبی قوی از اوکراین در کنگره وجود دارد و رهبران جمهوری خواه نیز در پاسخ به این سوال، همین را گفته اند. اما بایدن از سال گذشته که حزب جمهوری‌خواه کنترل مجلس نمایندگان را به دست گرفت، درخواست کمک اضافی نکرده است و نفوذ ترامپ در میان محافظه‌کاران در مجلس همچنان قوی است و این احتمال را می‌دهد که حمایت آمریکا در آینده بسیار کمتر از بسته‌های قبلی باشد.

بایدن، در حال حاضر، در خط مقدم تلاش های دیپلماتیک جهانی در پشت اوکراین باقی مانده است. اما با داغ شدن تلاش‌های او برای انتخاب مجدد، برخی در اروپا می‌ترسند ترکیبی از حواس‌پرتی‌های داخلی و رقیب جمهوری‌خواه منزوی‌تر باعث شود توانایی او برای رهبری ائتلاف کاهش یابد.

مشاوران بایدن سناریوی متفاوتی را پیش بینی می کنند. آنها معتقدند حضور بایدن در صحنه جهانی می تواند جایگاه او را در بین رای دهندگان تقویت کند و تعاملات خارجی او را فرصتی برای نشان دادن رهبری و استقامت خود می دانند. چرخش هشت روزه در آسیا، که برای هر رئیس‌جمهوری طاقت‌فرسا بود، می‌توانست نقطه مقابل اتهامات مخالفان او مبنی بر پیری بایدن برای رئیس‌جمهوری باشد.

این قبل از کوتاه شدن سفر بود.