کانادا به ترامپ: شما نمی توانید داروهای تجویز شده ما را مصرف کنید

وزیر بهداشت کانادا پتی هاجدو روز جمعه اقدامات جدیدی را برای محافظت از عرضه داروی این کشور در برابر واردات عمده که می تواند کمبود دارو را بدتر کند ، اعلام کرد. در صورت ایجاد یا تشدید کمبود ، این دارو توزیع برخی داروها در خارج از کانادا را ممنوع می کند.

حاجدو گفت: “سیستم مراقبت های بهداشتی ما نمادی از هویت ملی ما است و ما متعهد به دفاع از آن هستیم”. “اقداماتی که امروز انجام می دهیم به شما کمک می کند تا دسترسی کانادایی ها به دارویی که به آن اعتماد می کنند محافظت شود.”

واردات دارو از خارج از کشور ، به ویژه کانادا ، یکی از محورهای اصلی برنامه ترامپ برای کاهش قیمت ها است که از اولویت های مهم انتخاباتی و دوره اول ریاست جمهوری وی است. پس از صدور دستور اجرایی رئیس جمهور در ماه ژوئیه که مجوز چنین وارداتی را صادر می کند ، وزارت بهداشت و خدمات انسانی در یک قانون نهایی در اواخر سپتامبر صادر کرد که مسیری را برای ایجاد برنامه های واردات دارو برای ایالات و سایر نهادهای خاص ایجاد می کند.

جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب نیز ابراز علاقه کرده است به مصرف كنندگان اجازه دهد مواد مخدر را از كشورهای دیگر وارد كنند ، در حالی كه دولت فدرال آنها را بی خطر می داند.

هفته گذشته ، فلوریدا اولین ایالتی بود که پیشنهاد واردات را برای ایجاد چنین برنامه ای تحت قانون جدید صادر شده به آژانس فدرال ارائه داد. این طرح خواستار واردات اولیه چندین کلاس دارو از جمله داروهای نگهدارنده برای کمک به کسانی است که دارای بیماری های مزمن سلامتی مانند آسم ، دیابت و اچ آی وی / ایدز هستند. چندین ایالت دیگر از جمله ورمونت ، کلرادو ، نیومکزیکو و ماین نیز قوانینی را برای پیگیری تأیید فدرال برای واردات تصویب کرده اند.

در واکنش به این شتاب رو به رشد ، هفته گذشته گروهی از گروه های دارویی با وارد كردن یك دادخواست وارداتی ، اظهار داشتند كه این تلاش ها سلامتی آمریكایی ها را به خطر می اندازد و نمی تواند قیمت ها را كاهش دهد.

“قانون نهایی نتواند بر نگرانی های مستند مربوط به ایمنی در مورد واردات بیان شده برای نزدیک به دو دهه توسط دبیران قبلی HHS در سراسر حزب احزاب غلبه کند و یا نشان دهد که این پیشنهاد باعث صرفه جویی در هزینه های مصرف کنندگان آمریکایی می شود – چه رسد به اینکه قابل توجه باشد ، “جیمز استنزل ، مشاور عمومی در PhRMA ، گروه اصلی لابی گری در صنعت ، گفت.

کارشناسان سیاست بهداشت همچنین تأثیر واردات دارو از کانادا را زیر سوال برده اند – جایی که یک نهاد مستقل تاسیس شده توسط پارلمان تضمین می کند قیمت داروها با نام تجاری بیش از حد نیست. حتی الکس آذر ، وزیر HHS ، قبل از تغییر لحن خود ، آن را “حیله” در سال 2018 خواند.

در هفته گذشته ، وزارت بهداشت کانادا اعلام کرد که بارها اعلام کرده است که قانون ایالات متحده در کاهش قیمتها در آمریکا کار زیادی نمی کند ، زیرا کانادا تنها 2٪ از فروش جهانی دارو را نشان می دهد ، در حالی که 44٪ فروش ایالات متحده را تشکیل می دهد.

انجمن داروسازان کانادا هشدار داده است که این کشور در حال حاضر از کمبود دارو رنج می برد ، که در طی شیوع ویروس کرونا بیشتر شده است. سال گذشته ، چند روز قبل از آنكه برنی سندرز ، رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری وقت در دموكرات ، با بیماران دیابتی كه به دنبال انسولین ارزان تر بودند ، به شمال رفت ، ائتلافی از 15 گروه پزشكی و پزشكی كانادایی ، دولت را تحت فشار قرار دادند تا از عرضه دارویی این كشور محافظت كند.
دولت ترامپ اخیراً چند هفته از زمان فعالیت خود گذشته است اما اقدامات اخیر با هدف کاهش قیمت دارو را انجام داده است. در اوایل این ماه ، از دو قانون بحث برانگیز رونمایی شد که بلافاصله تهدیدهای قانونی صنعت دارو را برانگیخت.
یکی از آنها مجبور خواهد بود که Medicare برای سایر داروهای تجویز شده گران قیمت همان قیمت سایر کشورهای پیشرفته را بپردازد که “یک قیمت” مورد اقبال بیشتر “است.

مورد دیگر به طور موثر سازندگان دارو را از ارائه تخفیف برای مدیران و بیمه های مزایای داروخانه منع می کند – یک تغییر اساسی در نحوه قیمت گذاری و پرداخت بسیاری از داروها در Medicare و Medicaid. در عوض ، شرکت های دارویی تشویق می شوند که تخفیفات را مستقیماً در پیشخوان داروخانه به بیماران تحویل دهند.

دولت سال گذشته پس از مشخص شدن افزایش هزینه برای افراد مسن و دولت فدرال ، از صدور این قانون عقب نشینی کرد.