معنای برد جو بایدن برای دنیا چیست

سیاستمدار باسابقه دموکرات ، که در ژانویه 2021 روی کار خواهد آمد ، قول داده است که یک جفت دست امن برای جهان باشد. او وعده داده است كه با متحدان آمریكا دوستانه تر از ترامپ باشد ، در مورد مستبدین سخت گیری كند و برای كره زمین بهتر باشد. با این حال ، فضای سیاست خارجی ممکن است بسیار چالش برانگیزتر از آن باشد که وی به یاد می آورد.

از زمان آخرین حضور بایدن در کاخ سفید به عنوان معاون رئیس جمهور اوباما ، رئیس جمهور سابق ، چیزهای زیادی تغییر کرده است. دشمنان آمریكا ، برخی توسط ترامپ مورد حمله قرار می گیرند ، و دیگران توسط وی فعال می شوند ، بیشتر ریشه دار هستند. ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین ، کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی و دیگران با استفاده از پوچ ترامپ و از منافع شخصی خود استفاده کردند ، در حالی که از دستاوردهای خود بهره می بردند – برخی از آنها در حال حاضر رهبران مادام العمر هستند.

بایدن قول می دهد متفاوت باشد ، برخی از سیاست های بحث برانگیز ترامپ از جمله در مورد تغییر اقلیم را برگرداند و همکاری نزدیکتر با متحدان آمریکا داشته باشد. در مورد چین ، او می گوید که خط مشی سخت ترامپ در زمینه تجارت ، سرقت از مالکیت معنوی و رویه های تجاری اجباری را با همکاری بیشتر به جای قلدری متحدان مانند ترامپ ادامه خواهد داد. در مورد ایران ، او وعده می دهد اگر تهران به توافق چند ملیتی هسته ای كه وی با اوباما نظارت كرد ، اما ترامپ نادیده گرفت ، راهی برای تحریم خواهد داشت. و با ناتو ، او در حال تلاش برای ایجاد اعتماد به نفس با قول دادن به ترس در کرملین است.

این سیاستمداران کهنه کار ، که سالها ریاست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا را بر عهده داشتند ، به راحتی جلب رضایت مردم می کنند. غرق در سنت های رهبری جهانی ایالات متحده که از دموکراسی و حقوق بشر حمایت می کند ، او مدافع مداخلات ایالات متحده در بالکان و دارفور بود ، هرچند بدون موفقیت. و منع گسترش سلاح های هسته ای را تحت فشار قرار داد.

اما اجرای چشم انداز سیاست خارجی وی اکنون ساده نخواهد بود. به مدت چهار سال ، کشورها در سراسر اروپا ، خاورمیانه و فراتر از آن ، تحولات گردن کوبنده سیاست خارجی ایالات متحده را تحمل کردند. یک روز ترامپ نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کرد تا به ستیزه جویی متحدان با نیروهای آسیب دیده برسد ، اما به زودی مسیر خود را تغییر داد. پوتین ، بشار اسد ، رئیس جمهور سوریه و مبارزان بی شماری از اسلام گرایان از سردرگمی فوری و طولانی مدت از شهرت آسیب دیده آمریکا به عنوان یک متحد قابل اعتماد بهره مند شدند.

چه اتفاقی بین الان و روز تحلیف افتاده است

اکنون بایدن به دیوار دوستان بی بضاعت مبتلا شود که مشتاق درست برداشتن اشتباهات هستند. پس از تحمل متحدان آمریکایی استراتژی پراکنده سیاست خارجی ایالات متحده که اتحادهای سنتی را تضعیف کرده و نظم جهانی را تهدید می کند ، مدیریت انتظارات آنها برای ریاست جمهوری جدید کلیدی خواهد بود.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه نیز چالش جدیدی برای بایدن خواهد بود. اردوغان درگیر درگیری ها در سوریه ، لیبی و ارمنستان است – و حتی باعث افزایش تنش با یونان و فرانسه می شود – تا حواس خود را از شکست های داخلی منحرف کند. تمایل ترامپ برای جدا شدن از منطقه به اردوغان نشان داده بود كه آمریكا متحدان را برای تحمیل وی راهنمایی نخواهد كرد. رهبر ترکیه از آن زمان با خرید سلاح های روسی ، و حمایت از حملات به خاورمیانه آمریکا و منافع متحدان اروپایی ، به اتحاد ناتو آسیب رسانده است ، به گونه ای که بعید است توسط دولت های قبلی ایالات متحده تحمل شود.

ترامپ تنها کسی نیست که مقصر خلا قدرت است که این امر را ممکن کرده است – رئیس جمهور کناره گیری تنها روند تسریع درگیری اوباما و بایدن را تسریع کرد. برای چهار سال آینده ، میراث انزواطلبانه خود اوباما روابط بایدن را با متحدانش ، خصوصاً در خاورمیانه ، درگیر خواهد کرد.

در زمان تصدی خود ، اوباما در جریان “بهار عربی” 2011 شرکای خاورمیانه ای آمریکا – رئیس جمهور زین العابدین بن علی در تونس و رئیس جمهور حسنی مبارک در مصر – را سقوط داد ، و این باعث ترس دیگر متحدان خاورمیانه در مورد ریخته شدن آنها شد. توسط آمریکا او نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کرد و مدتها قبل از روی کار آمدن ترامپ ، آنها را در افغانستان به پایین منتقل می کرد. عدم موفقیت وی در مجازات اسد دیکتاتور سوریه به دلیل گاز دادن به مردم خود ، حتی متحدان خود را در اروپا متقاعد کرد که ایالات متحده در حال عقب نشینی است و چندین کشور خلیج فارس را بر آن داشت تا هزینه های زیادی را برای دفاع از خود انجام دهند.

در مقابل ، سختگیری ترامپ در قبال ایران ، به متحدان خلیج فارس بار دیگر تأکید کرده است که وی پشت آنها است. اما نگرانی ها مبنی بر اینکه گام های اشتباه وی می تواند باعث جنگ شود ، متحدان را ترغیب کرده است که به هر حال برای حمایت از هرج و مرج دیگری با مسکو و پکن جستجو کنند. بایدن اکنون مجبور است متقاعد شود که ایالات متحده یک شریک بلند مدت ثابت است ، در حالی که تهدید بلند مدت ناشی از ظهور چین را دستکاری می کند.

در این مرحله بایدن پشت توپ هشت قرار دارد. مشارکت قابل توجه امسال رأی دهندگان برای ترامپ نشان داد که سال 2016 هیچ انحرافی نداشته است: آمریکا به شدت تقسیم شده است و رئیس جمهور آینده دیگر ایالات متحده می تواند به طور بالقوه توافق های بایدن را لغو کند درست همانطور که ترامپ اوباما را خراب کرد. اگرچه رای دهندگان کاندیدای سنتی کاخ سفید را انتخاب کرده اند ، متحدان احساس سرما می کنند و به راحتی آرام نخواهند شد.

یک شهر کوچک ایرلندی پس از پیروزی بایدن ادعای پیروزی می کند

تا زمان شروع کار وی در سال آینده ، مسیر انزوای بیشتر به خوبی طی خواهد شد. رئیس جمهور جدید باید کالیبراسیون کند که چقدر و با چه سرعتی باید معکوس شود تا متحدان کافی را پشت سر خود قرار دهد تا جهان را در راهی که می خواهد قرار دهد.

برای درک این که چقدر دشوار خواهد بود ، تصور کنید که برنامه او برای مهار ایران در یک توافق هسته ای چند ملیتی جدید جایگزین برنامه جامع اقدام مشترک است که ترامپ از آن بی فایده بود. چگونه بایدن انگلیس ، آلمان و فرانسه را – که انرژی بی حد و حصر خود را برای حمایت از ایالات متحده برای ایجاد توافق اصلی سرمایه گذاری کردند – متقاعد می کند تا برای شروع دوباره به او بپیوندد؟ و این قبل از آن است که او عارضه گرفتن روسیه و چین را در سمت خود دوباره در نظر بگیرد ، همانطور که او و اوباما در سال 2015 انجام دادند. بعید است چین تا زمانی که آمریکا امتیازات خود را در دریای چین جنوبی بدست آورد ، با توافق جدید ایران همراه خواهد شد. و بیش از تجارت.

موفقیت در سیاست خارجی فقط جلب اعتماد دوستان و رضایت مجدد دشمنان نخواهد بود. این امر در مورد ایجاد اعتماد بین المللی به وحدت هدف آمریكا خواهد بود ، یك دستورالعمل بلند برای چنین ملت متفرقه. بایدن به خوبی می فهمد که نظم جهانی دیگر نمی تواند آنطور که او می خواهد تنظیم شود.

پس از چند هفته ریاست جمهوری ، به نظر می رسد جاده کاخ سفید با نگاهی به گذشته ساده ترین قسمت سفر وی به عنوان رئیس جمهور بوده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>