سیا ویدئویی را برای استخدام جاسوسان روسی منتشر کرد


واشنگتن
CNN

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا تلاش جدیدی را برای استفاده از آنچه که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده معتقدند فرصتی “بی سابقه” برای متقاعد کردن روس‌های ناراضی از جنگ در اوکراین و زندگی در روسیه برای به اشتراک گذاشتن اسرارشان است، آغاز کرده است. در روز دوشنبه.

این فشار شامل یک کانال جدید سیا در تلگرام است، شبکه رسانه اجتماعی که منبع بسیار محبوب اخبار بدون فیلتر در روسیه است. سیا ابتدا این ویدئو را در تلگرام منتشر کرد که با دستورالعمل هایی در مورد نحوه ارتباط با سیا به صورت ناشناس و ایمن به پایان می رسد. این ویدئو همچنین در دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله یوتیوب، توییتر، اینستاگرام و فیس‌بوک منتشر می‌شود.

مقامات سیا که در این پروژه دخیل بودند گفتند که حمله روسیه به اوکراین گشایشی تاریخی ایجاد کرده است که «روس‌ها نزد ما بیایند و اطلاعات مورد نیاز ایالات متحده را ارائه دهند». این همچنین پس از یک عملیات استخدامی قبلی پس از آغاز تهاجم صورت می‌گیرد که به گفته مقامات، با «مشکل شدن تماس» موفقیت‌آمیز بوده است.

یکی از مقامات گفت که آنها امیدوارند روس‌هایی که در زمینه‌های حساس کار می‌کنند و به اطلاعات ارزشمند دسترسی دارند، این پیام را بشنوند: «ما شما را درک می‌کنیم، شاید بهتر از آنچه فکر می‌کنید».

این مقام که نخواست نامش فاش شود و در مورد این پروژه حساس صحبت کرد، افزود: «ما می‌خواستیم به روس‌ها به زبان خودشان که می‌دانیم چه می‌گذرند، صحبت کنیم».

این مقام اصرار داشت که این ویدئو “مطمقاً” برای ایجاد آتش سوزی یا دامن زدن به ناآرامی در بین مردم گسترده تر نیست – جایی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هنوز از سطح بالایی از حمایت برخوردار است – بلکه افرادی را هدف قرار می دهد که ممکن است در حصار باشند و “ابهام زدایی” می کند. روند تماس با سیا به پوتین یا حتی جنگ اوکراین اشاره ای نمی شود، تا حدی به این دلیل که “زائد” است، بلکه به این دلیل که آنها استدلال می کنند که از موضوعات “جاودانه” استفاده می کند که مدت هاست روس های ناراضی را متقاعد کرده است که با سیا تماس بگیرند.

مطالب پیشنهادی  آخرین اخبار در مورد انتقال ترامپ و بایدن

یکی از مقامات گفت: “اوکراین در ذهن خود است، اما این کم و بیش نشانه چیزی بزرگتر است.” “همیشه افرادی در روسیه هستند که با آنچه ما در اینجا باید بگوییم همذات پنداری می کنند.”

چیزی که سازمان جاسوسی معتقد است روس‌ها از آن رنج می‌برند – چیزی که آنها معتقدند می‌تواند روس‌ها را متقاعد کند که به دارایی تبدیل شوند – شک، عدم هدف و ظلم است. این به حس میهن پرستی آنها می پردازد و با نقل قول هایی از لئو تولستوی و داستایوفسکی با فرهنگ روسی بازی می کند.

راوی به زبان روسی می گوید: «ما به لطف اقدامات من با عزت زندگی خواهیم کرد.

این ویدیوی احساسی دو دقیقه‌ای نشان می‌دهد که روس‌های مختلف در حال انجام زندگی‌شان هستند و به نظر می‌رسد تصمیمات مهمی را در نظر می‌گیرند. موضوع خانواده در همه جا پخش می شود و دختر جوانی را روی تخت بیمارستان با خانمی که به نظر می رسد مادرش است نشان می دهد. مخاطب هدف واضح است: یک زن در چیزی که به نظر می رسد یک کامپیوتر دولتی است کار می کند و مردی وارد یک ساختمان دولتی می شود و قبل از اینکه پشت میز پر از پرونده بنشیند، شناسه خود را فلش می کند.

ویدئوی روز دوشنبه نشان‌دهنده تبلیغات بی‌پرده‌تر سیا در رسانه‌های اجتماعی یک سال پیش، دو ماه پس از جنگ در اوکراین است. این پست‌ها شامل دستورالعمل‌های گام به گام مشابهی برای خبرچین‌های بالقوه روسی در مورد نحوه جلوگیری از شناسایی توسط سرویس‌های امنیتی روسیه با استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی یا VPN و مرورگر وب Tor برای تماس ناشناس و از طریق رمزگذاری با آژانس در این زمینه بود. -به نام دارک وب.

مطالب پیشنهادی  برخی از طرفداران ترامپ در این استان جورجیا می گویند که سیستم انتخابات "تقلب" است. این می تواند در ژانویه به جمهوری خواهان آسیب برساند

مقامات سیا با اشاره به سرکوب صداهای مخالف، روزنامه نگاری مستقل و بسیج صدها هزار نفر دیگر از مردان روسی که به جبهه اعزام شدند، گفتند که در یک سال جنگ اتفاقات زیادی رخ داده است.

“[Putin’s] ارتش همچنان متحمل خسارات سنگین و نیروی انسانی و تجهیزات می شود. ویلیام برنز، رئیس سیا در سخنرانی ماه گذشته خود گفت: زمانی که او اواخر سال گذشته بسیج نسبی را برعهده گرفت، تعداد روس‌های در سن نظامی بسیار بیشتری از کشور فرار کردند تا کرملین که موفق به جمع آوری و فرستادن آن به جبهه به عنوان خوراک توپ شد. «نارضایتی از جنگ همچنان رهبری روسیه را در زیر رژیم ثابت تبلیغات دولتی و سرکوب اعمال شده، از بین خواهد برد.»

هدف این ویدئو مجموعه‌ای از روس‌هایی است که سیا معتقد است تعداد هزاران یا حتی ده‌ها هزار نفر – در روسیه و خارج از کشور – می‌توانند اطلاعات ارزشمندی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشند. به گفته مقامات، افرادی که خارج از رقابت روزانه «جاسوس علیه جاسوس» سرویس‌های امنیتی و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و روسیه هستند و در زمینه‌هایی مانند امنیت سایبری، فناوری، مالی، ارتش و دیپلماسی کار می‌کنند.

مقامات گفتند که بسیاری از این افراد ممکن است ندانند که چگونه با سیا در تماس باشند یا ممکن است به سادگی ندانند که آنچه می دانند مورد علاقه است. موفقیتی که آنها با تلاش های قبلی در سال گذشته در تلاش برای برقراری ارتباط با روس ها دیده اند، به اندازه کافی خوب بوده است تا آنها را تشویق کند که اکنون با این ویدئو فشار تهاجمی تری انجام دهند.

یکی از مقامات در حالی که از ارائه هیچ گونه جزئیاتی در مورد اینکه در 15 ماه گذشته توانسته اند چه تعداد یا چند خبرچین را به خدمت بگیرند، گفت: “اگر ناموفق بود، ما تلاش مشابهی انجام نمی دادیم.”

به گفته دیوید مارلو، مدیر عملیات سیا، از زمانی که روسیه جنگ خود را علیه اوکراین در فوریه گذشته آغاز کرد، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده برای تجارت باز بوده است.

مطالب پیشنهادی  اتوبار بلوار تعاون, باربری بلوار تعاون

مارلو در ماه نوامبر در مرکز هیدن دانشگاه جورج میسون گفت: «ما در سرتاسر جهان به دنبال روس‌هایی هستیم که به اندازه ما از این موضوع منزجر هستند.

جیمز اولسون، رئیس سابق ضد جاسوسی سیا، تلاش‌های رسانه‌های اجتماعی را ستود و پذیرفت که امروز «احتمالاً بهترین دوره برای استخدام روس‌ها است که داشته‌ایم».

او گفت: «در حال حاضر تعداد زیادی از روس‌های ناراضی در آنجا هستند، آنها از این چیزی شرمنده و منزجر هستند. [Putin is] با برادر و خواهر خود اسلاوها در اوکراین رفتار می کنند. او روسیه را نابود می کند. او پسران روسی را می کشد. و افراد خوبی در روسیه، از جمله افسران اطلاعاتی، وجود دارند که می‌خواهند به آنها حمله کنند.»

در حالی که سیا به دنبال روس ها در خارج از کشور است، FBI پروژه مشابهی را با هدف هدف قرار دادن روس ها در ایالات متحده آغاز کرد، از جمله هدف قرار دادن تلفن های همراه افرادی که از سفارت در واشنگتن می آیند و می روند. به گزارش سی ان ان، این اتفاق قبل از جنگ در اوکراین نیز رخ می داد.

در آگهی FBI از نقل قول پوتین استفاده شد و به خوانندگان به زبان روسی گفت: “ما آماده گوش دادن هستیم.”

سفارت پاسخ داد توییت کردن که «تلاش برای کاشت سردرگمی و سازماندهی فرار در میان کارکنان سازمان [embassy] مضحک هستند.»

اولسون افزود: “بیایید تا جایی که ممکن است شبکه را گسترده کنیم، ما همه را می گیریم.” ما می توانیم از آنها محافظت کنیم. ما می توانیم امنیت را به آنها ارائه دهیم. ما می توانیم به آنها ناشناس بودن کامل ارائه دهیم. و ما می‌توانیم بسته‌ای را به آنها پیشنهاد دهیم که با ارزش اطلاعاتی که ارائه می‌کنند مطابقت دارد.»