سفر پمپئو در کرانه باختری برای هر وزیر امور خارجه آمریکا غیرقابل تصور است. اما نه او

در زمان پمپئو ، وزارت امور خارجه حکم داد که شهرک سازی بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی نیستند ، و تعیین قانونی بودن ساخت و ساز در زمینی که بقیه جهان سرزمین های اشغالی را در نظر می گیرند ، به دادگاه اسرائیل واگذار می شود. پمپئو در اوایل روز در كنار نخست وزیر اسرائیل ، بنیامین نتانیاهو در اورشلیم ، در مورد آن تصمیم صحبت كرد و آن را “شناخت ساده این امر به عنوان بخشی از اسرائیل” و “شناخت واقعیت” خواند.

پمپئو ادامه داد: “برای مدت طولانی ، وزارت امور خارجه … دیدگاهی داشت که تاریخ این مکان خاص را تشخیص نمی داد.” “امروز وزارت امور خارجه ایالات متحده به شدت به رسمیت شناختن اینکه شهرک سازی می تواند به روشی قانونی و مناسب و مناسب انجام شود ، ایستاده است.”

پمپئو برای یک ناهار خصوصی در شهرک Psagot ، واقع در حدود 20 کیلومتری – یا 12 مایل – شمال اورشلیم ، و فقط چند کیلومتری شرق رام الله ، مقر تشکیلات خودگردان فلسطین ، نشست.

این وعده غذایی با ترکیبی از شرلو merlot ، petit verdot و cabernet sauvignon شراب که کارخانه شراب سازی Psagot به نام پمپئو نامگذاری شد همراه بود. سفر وزیر امور خارجه یک هدیه نمادین قدرتمند به شهرک نشینان یهودی در کرانه باختری ، جناح راست اسرائیل و شاید مهمتر از همه برای پمپئو ، مسیحیان انجیلی بود. اگر پمپئو چشم به راه کاخ سفید در سال 2024 است ، این دیدار یک روش جذاب برای جلب حمایت انجیلی ها است.

در حقیقت ، بازدید پمپئو از شرابخانه توسط یک رهبر انجیلی از آیووا تشویق شد. باب وندر پلاتس ، مدیرعامل The Family Leader ، گفت: “بازدید وی از این منطقه اکنون بر تعهد این دولت به اسرائیل تأکید دارد.” “پمپئو پیش از وارد شدن بایدن و هریس ، در مورد آنچه كه باید برای روابط آمریكا با اسرائیل داشته باشد ، در حال ایجاد نوار فوق العاده بالایی است.”

مطالب پیشنهادی  باربری تهران نو - تجربه یک اسباب کشی رویایی با اتوبار در محدوده تهران نو

مقامات وزارت امور خارجه قبل از این دیدار مضطرب بودند و گفتند این تماس پمپئو است. یک مقام وزارت امور خارجه در توصیف ماهیت بی سابقه این بازدید افزود: “این کاری است که وی می خواست انجام دهد. این سفری نبود که مقامات شغلی وزارت امور خارجه پیشنهاد دادند.”

حتی در روزهای پایانی دولت ترامپ ، پمپئو ، که هنوز جو بیدن را به عنوان رئیس جمهور منتخب به تصویب علنی نداده است ، هیچ نشانی از کاهش سرعت یا تغییر جهت نشان نداد. وی صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که تحریم ، واگذاری و تحریم ها علیه اسرائیل ، معروف به BDS ، توسط وزارت خارجه به عنوان یهودی ستیزی در نظر گرفته خواهد شد. وی جنبش BDS ، که می خواهد اسرائیل را برای پایان دادن به اشغال سرزمینهای فلسطین پایان دهد ، “سرطان” توصیف کرد.

پمپئو ، مرکز ، در 19 نوامبر برای جلسه توجیهی امنیتی در کوه بنتال در ارتفاعات جولان می آید.

پس از بازدید از کارخانه شراب سازی Psagot ، پمپئو دهه های سیاست خارجی ایالات متحده را یک بار دیگر پایان داد و اعلام کرد محصولات تولید شده در شهرک های اسرائیلی می توانند به جای “ساخت کرانه باختری” برچسب “ساخت اسرائیل” داشته باشند. صاحبان شراب سازی پیشگام این نبرد در اروپا بودند و در سال های اخیر از اتحادیه اروپا شکایت کردند که به دلیل عدم منصرف کردن برچسب “ساخت اسرائیل” به شراب سازی ، محصولات این شراب را ممنوع کرده است. Psagot دادخواست را از دست داد اما با اعلام پمپئو به نظر می رسد آنها در جنگ با یک قهرمان در دولت ترامپ پیروز شده اند.

در رهنمودهای منتشر شده از سوی پمپئو آمده است که محصولات اسرائیلی ساخته شده در منطقه C کرانه باختری ، جایی که اسرائیل از امنیت کامل و کنترل غیرنظامی برخوردار است ، می تواند برچسب “ساخت اسرائیل” باشد. منطقه C حدود 60٪ از کرانه باختری را تشکیل می دهد که جامعه جهانی آن را قلمرو یک کشور آینده فلسطین می داند. رهنمودهای پمپئو حتی فراتر از برنامه دولت ترامپ برای صلح در خاورمیانه بود ، که بیشتر منطقه C را برای فلسطینی ها در نظر می گرفت ، اگر و اگر رهبری تصمیم گرفتند با کاخ سفید دوباره درگیر شوند.

مطالب پیشنهادی  راز درونی در تور لحظه آخری کشف شد

پمپئو در توییتر خود مباهات کرد که این دستورالعمل های جدید “از تولیدکنندگان اسرائیلی محافظت می کند و ایالات متحده و جهان را در مسیر شناخت واقعیت قرار می دهد.”

اما درست مانند به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل در بلندی های جولان ، این سیاست خارجی ایالات متحده است که به تنهایی ایستاده ، و اجماع بین المللی و اغلب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نادیده می گیرد.

فلسطینی ها خشم خود را از سفر پمپئو پیش از ورود وی به کرانه باختری ابراز کرده اند. یک روز قبل ، مالکان زمین های فلسطینی در حوالی پساگوت اعتراض کردند. با به اهتزاز درآوردن پرچم های فلسطین ، بسیاری تابلوهایی را در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود “پمپئو به خانه بروید” و “پمپئو شریک جنایتکاران جنگی است”. آنها استدلال می كنند كه Psagot در زمینی مصادره شده از روستای البیره در نزدیكی فلسطین ساخته شده است.

رهبران فلسطین با انتقاد از تصمیم پمپئو برای بازدید از شهرک ها ، اما قادر به جلوگیری از آن نبودند. هانان اشراوی ، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در توییتر خود گفت که پمپئو “به سرزمین فلسطینیان که توسط اسرائیل به دلیل شرکت غیرقانونی خود در استعمار و استعمار دزدیده شده ، ستم می کند. شما قبلاً خسارت زیادی وارد کرده اید.

قبل از بازدید از Psagot ، پمپئو در قصرال-یاهود توقف كرد ، یك سایت كتاب مقدس محل سنتی غسل تعمید عیسی مسیح را در نظر گرفت. این سایت مقصد مشترک زائران مسیحی است که خود را در رود اردن غرق می کنند. قصر الی یهود ، که به عربی به معنای قلعه یهودی است ، همچنین مکان کتاب مقدس است که بنی اسرائیل از رود اردن به سرزمین مقدس عبور می کنند.

پمپئو ، چپ ، و نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در 19 نوامبر در اورشلیم.

پس از ترک سایت ، پمپئو در توئیتر خود نوشت که “یک بازدید خارق العاده دارد” و “از دیدن گسترش گردشگری و دسترسی بازدیدکنندگان از هر مذهب خوشحال است.”

مطالب پیشنهادی  دکتر بهزاد نعمتی هنر٬ متخصص جراحی عمومی

پمپئو سپس با هلی کوپتر به بلندی های جولان رفت و مجدداً سیاست خارجی اصلاح شده آمریکا را تحت دولت ترامپ جشن گرفت که حاکمیت اسرائیل را در سرزمین های گرفته شده از سوریه طی جنگ شش روزه 1967 به رسمیت شناخت.

در ارتفاعات جولان ، پمپئو از کوه بنتال بازدید کرد ، یک تپه استراتژیک که مشرف به جنوب سوریه است. پمپئو در کنار گفت: “شما نمی توانید اینجا بایستید و به آنچه در آن طرف مرز است خیره شوید و نکته اصلی را که رئیس جمهور ترامپ تشخیص داده است آنچه روسای جمهور قبلی از انجام آن خودداری کرده اند را انکار کنید. این بخشی از اسرائیل و قسمت مرکزی اسرائیل است.” همتای اسرائیلی او.

قابل ذکر است ، پمپئو از ارتفاعات ترامپ بازدید نکرد ، یک شهرک برنامه ریزی شده به نام دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا که نشانه استقبال او کمی از جاذبه های گردشگری در بلندی های جولان شده است.