رئیس جمهور ترامپ وزیر دفاع مارک اسپر را اخراج کرد

رئیس جمهور اسپر را دو روز پس از اینکه جو بایدن ، رقیب دموکرات خود به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی شد ، جتیسون کرد ، نتیجه ای که ترامپ از پذیرش آن خودداری کرده است.
چندین منبع دفاعی ، از جمله یک مقام ارشد دفاعی ، به CNN گفتند که روابط فزاینده فشرده اسپر با ترامپ هفته ها پیش او را به تهیه نامه استعفا آماده کرد ، تلاش برای خروج برازنده در واقعه ای که رئیس جمهور تصمیم به اخراج او داشت.

میلر که پا به کفش اسپر خواهد گذاشت ، یکی از نیروهای محرک برخی از سیاست های ترامپ برای هدف قرار دادن ایران و گروه نیابتی آن حزب الله و همچنین اقدامات ضد تروریسم مرتبط با جنگ در سوریه و عراق بوده است. پیش از ریاست NCTC ، میلر مدیر مبارزه با تروریسم در شورای امنیت ملی بود.

میلر ، افسر بومی و بازنشسته ارتش ایالات متحده ، همچنین به عنوان معاون دستیار وزیر دفاع خدمت کرده است.

مقامات ارشد دولت به سی ان ان گفتند که اسپر ماه ها در کاخ سفید در زمین متزلزل بود و از سال 2019 ترامپ را تحت فشار قرار داده بود – زمینه مهم برای اخراج امروز.

اسپر از جمله مقامات دولت در سال 2019 بود که رئیس جمهور را ترغیب کرد کمکهایی را برای اوکراین آزاد کند که ترامپ مانع مسدود شدن رئیس جمهور این کشور برای تحقیقات در مورد پسر بایدن ، شکارچی بایدن و حمایت اوکراین از هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 شد. و اسپر هشدار داد ترامپ در اکتبر 2019 نیروها را به طور کامل از شمال سوریه بیرون نکشد.

پس از آنکه نیروهای گارد ملی و پلیس پارک ایالات متحده در ماه ژوئن با خشونت معترضان مسالمت آمیز را متفرق کردند ، بنابراین ترامپ می توانست در میدان لافایت یک عکسبرداری برگزار کند ، اسپر احتیاط بیشتری کرد و سعی کرد ارتش ایالات متحده را از حیطه خواسته های سیاسی رئیس جمهور دور نگه دارد.

اختلاف اسپر با رئیس جمهور پس از آنکه وی در جلسه مطبوعاتی ماه ژوئن گفت که وی از استفاده از نیروهای فعال برای سرکوب اعتراضات گسترده در سراسر ایالات متحده که منجر به مرگ جورج فلوید به دست پلیس شد ، پشتیبانی نمی کند ، عمیق تر شد.

اسپر که نمی خواست سربازان آمریکایی در ناآرامی های تابستان در خیابان باشند ، به رئیس جمهور گفت که به قانون قیام متوسل نشود ، و در ماه های اخیر به دلیل اصرار خود مبنی بر اینکه پنتاگون و ارتش آمریکا در آن شرکت نمی کنند ، مورد خشم کاخ سفید قرار گرفت. برخلاف اقدامات دادستان کل ویلیام بار ، مدیر اطلاعات ملی جان راتکلیف ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو ، و وزیر کشاورزی سانی پوردو ، از مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور بود.

بسیاری از افراد آشنا به این موضوع اظهار داشتند که اظهارات اسپر در ژوئن از جلسات توجیهی پنتاگون به عنوان تلاش برای فاصله گرفتن از تهدیدهای ترامپ برای استقرار ارتش برای اجرای نظم در خیابان های شهرهای آمریکا تلقی می شود و در کاخ سفید نیز بسیار ضعیف عمل می کند.

به گفته مقامات دولت متعدد ، احساسات کاخ سفید در مورد اسپر برای مدتی جنجالی به وجود آمده بود ، هم ترامپ و هم مشاور امنیت ملی رابرت اوبراین وی را کاملاً متعهد به چشم انداز رئیس جمهور در مورد ارتش نمی دانستند.

مقامات دولت گفتند ، ماه ها ترامپ و اوبراین از تمایل اسپر برای جلوگیری از ارائه دفاع تمام عیار از رئیس جمهور یا سیاست های او ناامید شده بودند.

یکی از منابع دولت به CNN گفت که ترامپ هیچ احترامی برای اسپر ندارد و وزیر دفاع را با نفوذ اندك و انتخاب كمتر به عهده می گیرد اما می تواند رهبری خود را از مایك پمپئو وزیر امور خارجه بگیرد.

ترامپ او را “یزپر” لقب داد

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی در ماه اوت تا آنجا پیش رفت که لقب مسخره آمیز رئیس دفاع خود “یسپر” را مسخره کند ، مقامات دفاعی که معتقد بودند وی در ایستادگی در برابر تصمیمات جنجالی تر رئیس جمهور به اندازه کافی تلاش نکرده است.

به گفته منابع مختلف ، ترامپ ماهها ناامیدانه در مورد اسپر ابراز داشت ، و در طول سفر به کمپ دیوید در اوایل سال جاری او را به طور گسترده تخلیه کرد.

ترامپ همچنین در ماه سپتامبر رهبران پنتاگون را به شدت متهم کرد و آنها را به تلاش برای جنگ برای افزایش سود پیمانکاران دفاعی متهم کرد. به گفته مقامات دفاعی اسپر ، عصبانی ، رئیس ستاد کاخ سفید را به مارک میدوز دعوت کرد تا شکایت کند. میدوز پس از مدت کوتاهی در تلویزیون ظاهر شد و سعی کرد عقاید ترامپ را عقب بکشد و گفت که جنبه او علیه رهبران پنتاگون به خصوص به کسی معطوف نشده است.

اسپر و ترامپ همچنین بر سر این مسئله که آیا پایگاه های نظامی که به ژنرال های کنفدراسیون احترام می گذارند تغییر نام دهند ، اختلاف نظر داشتند. اسپر از در نظر گرفتن تغییر نام حمایت کرد. رئیس جمهور از پذیرفتن این ایده امتناع ورزید.

سنا در ژوئیه 2019 با 90-8 رأی به تأیید اسپر داد و وی را به عنوان دومین وزیر دفاع مورد تایید سنا در ترامپ برگزید. وی به دنبال جیمز ماتیس رفت که در دسامبر 2018 به دلیل تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از سوریه در بحبوحه جنگ با داعش ، کنار گذاشتن متحدان کرد و بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی از کشور جنگ زده ، استعفا داده بود.

این داستان در حال شکستن است و به روز خواهد شد.

جیک تاپر ، بتسی کلاین و ویویان سالاما از CNN در تهیه این گزارش همکاری کردند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>