دوربین مداربسته دایناتک

دوربین مداربسته دایناتکدوربین مدار بسته دایناتک

دوربین‌های مدار بسته امروزه نقش پر کاربردی را در زندگی‌ متداول ما انسان‌ها ایفا می‌کنند. این دوربین‌ها برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به شرایط محیط، انواع مختلفی دارند. یکی از انواع دوربین‌های مدار بسته نوع دایناتک است که به عنوان “سیستم نظارت تصویری” نیز شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی خصوصیات این نوع دوربین می‌پردازیم.

کاربرد دوربین مدار بسته دایناتک

دوربین مدار بسته دایناتک، یکی از محصولات منحصر به فرد و کاربردی شرکت پرند سیستم است. این نوع دوربین مدار بسته با پردازش نور باعث تبدیل آن به سیگنال ویدیویی می‌شود. البته مراحل کار با آن متفاوت است. ابتدا باید نور به دوربین برسد سپس پردازش شوند و سیگنال الکترونیکی به سیگنال ویدیویی تبدیل خواهد شد‌. در نهایت شما آن را روی صفحه مشاهده می‌کنید.

دوربین‌های مدار بسته، ویدیویی یا دیجیتالی هستند. عملکرد آنها به این صورت است که پس از ارسال سیگنال، دستگاه شروع به ذخیره‌سازی خواهد کرد. فرایند این ذخیره‌سازی مانند ضبط صدا و پخش کردن آن به صورت تصویری می‌باشد.

ویژگی‌های دوربین مدار بسته دایناتک

دوربین مدار بسته دایناتک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

●همه دوربین‌های مدار بسته دایناتک به دو نوع آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می‌شوند و هرکدام از آنها دارای یک لنز و لنز آنها مجهز به سنسور تصاویر است‌.

●مجهز به مانیتور جهت نمایش تصاویر

●مجهز به کابل‌های کواکسیال برای سیستم و دوربین آنالوگ

عملکرد دوربین‌های مدار بسته دایناتک

دوربین‌های مدار بسته دایناتک با استفاده از حسگر‌ همه تصاویر را ضبط کرده و تمامی این تصاویر به صورت بی‌سیم به سیستم ضبط‌ کننده دستگاه منتقل می‌شوند. همچنین امکان انجام تمامی امور هوشمند و اسکن داده‌ها با استفاده از نرم‌‌افزارهای مختلف نیز وجود دارد. قابلیت هشدار دادن به صورت خودکار در برخی از مواقع نیز از دیگر قابلیت‌های دوربین‌های مدار بسته دایناتک می‌باشد.

اهمیت سیگنال آنالوگ در دوربین مدار بسته دایناتک

سیگنال آنالوگ از اهمیت بالایی در دوربین‌های مدار بسته دایناتک برخوردار است. زیرا تمامی تصاویر به کارت ضبط فیلم نیاز دارند و به همین دلیل می‌توانند در سیستم ذخیره شوند. همچنین دوربین HD آنالوگ وضوح بسیار بالایی دارد که کیفیت تصاویر ضبط شده را بالا می‌برد.

این مشخصات در حالی است که دیجیتال، سیگنال‌ها را به راحتی دیجیتالی می‌کند. همچنین این نکته نیز قابل اهمیت می‌باشد که این سیستم‌ها حتما باید کارت ضبط داشته باشند. با توجه به اینکه تصاویر ضبط شده به صورت مستقیم در رایانه ذخیره می‌شوند، فضا زیادی برای ذخیره کردن تصاویر مورد نیاز است.

کاربرد نرم‌افزار مدیریت در دوربین‌ مدار بسته دایناتک

کاربرد نرم افزار مدیریت در دوربین مدار بسته دایناتک

دوربین مدار بسته دایناتک دارای نرم‌افزارهای متنوعی است که هرکدام از آنها قابلیت تشخیص دادن حرکت، چهره افراد، رفتارها و … را دارند.

این نرم‌افزارهای دوربین‌ مدار بسته دایناتک، پس از ثبت و ذخیره تصایر، تمامی آنها را تحلیل خواهند کرد. همچنین تمامی آنها به صورت خودکار و خودآموز کار می‌کنند.

این نکته نیز حائز اهمیت می‌باشد که تمامی مانیتور‌ها از طریق نرم‌افزارها باید تحت نظارت کامل افراد قرار بگیرد.

قابلیت سیستم IP

سیستم IP دارای مزایایی از جمله: هوش مصنوعی، امکان کنترل از راه دور، توانایی استفاده از دوربین‌های مختلف جهت پوشش تمامی زوایا‌ و … است. این قابلیت دوربین مدار بسته شما را به یک دوربین حرفه‌ای تبدیل می‌کند. بنابراین می‌توانید با استفاده از آن در محیط دلخواه خود خیالی آسوده از لحاظ امنیت آن مکان داشته باشید.

کاربرد دوربین مدار بسته دایناتک در سیستم‌های امنیتی

دقت و مهارت دوربین مدار بسته دایناتک در ثبت جزئیات منحصر به فرد عمل می‌کند. همین ویژگی باعث کاربرد بسیار این نوع دوربین در سیستم‌های امنیتی نیرو انتظامی شده است. این نوع دوربین‌ها می‌توانند تمامی جزئیات از قبیل: صوت‌ها، تصاویر و ویدیوها را ضبط و به پلیس گزارش‌ دهند.

دوربین‌های مدار بسته دایناتک در زندان‌ها و نهاد‌های امنیتی نیز کاربرد دارند. زیرا با استفاده از این نوع دوربین‌ها می‌توان تمامی رویدادها را ضبط  کرد. اینگونه این دوربین‌ها مانع انتقال مواد مخدر یا سایر محصولات غیر مجاز به زندان می‌شوند. در نتیجه دوربین‌های دایناتک می‌توانند نظارت کاملی بر کلیه یک منطقه داشته باشند.

از‌ دوربین‌‌های مدار بسته دایناتک در چراغ‌های راهنمایی و رانندگی نیز استفاده می‌شود. زیرا این نوع دوربین‌ با دقت در ثبت جزئیات می‌تواند علاوه بر آمار ترافیک و بررسی آن، سرعت غیر مجاز سرنشینان خودرو‌ها را نیز به ثبت برساند.

انواع دوربین‌های مدار بسته دایناتک

دوربین‌‌های مدار بسته دایناتک دارای مدل‌های متنوعی هستند که با توجه به کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند در محیط‌های مناسب خود نصب می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع دوربین‌های مدار بسته دایناتک می‌پردازیم.

دوربین مدار بسته دایناتک مدل DTIP/B5000X-WRMLT

این نوع دوربین از برند دایناتک است که با کیفیت ۵ مگاپیکسل و با تکنولوژی تصویربرداری سونی ژاپنی با تلفیق بروز‌ترین تکنولوژی برای دید در شب موجب شده است تا یک تصویر مطلوب با وضوح بالا برای کابران فراهم آورد. سایر مشخصات این نوع دوربین شامل این موارد است:

●مجهز به تکنولوژی HDR

●تصویربرداری با 30 فریم بر ثانیه

●بدنه فلزی بزرگ

●مقاوم با ضریب بالا IP66

●صفحه وب استاندارد جهت شخصی سازی تنظیمات

●ذخیره سازی با کدینگ فشرده سازی حرفه‌ای H.265 پلاس

دوربین مدار بسته FULL HD دایناتک مدل DTAH/D3203F-PE

این نوع دوربین در سری 3 محصولات دایناتک قرار دارد که در ساخت آن پردازشگر به کار رفته است. توان تصویربرداری این نوع دوربین 2 مگاپیکسل یاp 1080 است. این ماژول از منو نرم‌افزاری UTC پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از این نرم‌افزار به شما امکان دسترسی به دوربین در کنار دستگاه ذخیره‌ساز را به شما می‌دهد که می‌توانید تنظیماتی از قبیل رنگ، ر‌وشنایی، دید در شب و حتی پروتکل تصویربرداری این نوع دوربین را تغییر دهید. سایر مشخصات این نوع دوربین شامل موارد زیر است:

●دارای لنز 3.6 میلی‌متری با درجه شفافیت 2 مگاپیکسل

●میزان وضوح تصویربرداری در شب 35 الی 40 متر مکعب

●دارای 4 حالت تصویربرداری

●مجهز به سنسور تصویر 2 مگاپیکسل با خروجی p1080

●پردازنده تصویر یک سوم جهت امکان تصویربرداری عریض

●قابلیت تغییر منو تنظیمات نرم‌افزاری

●استفاده از پردازنده FULHAN 8536 از کمپانی مشهور HS

●بدنه فلزی در ابعاد متوسط

دوربین مدار بسته دایناتک FULLHD مدل DTAH/B3225F-PE

در ساخت این نوع دوربین از لنز 3 مگاپیکسل با درجه تحدب 3.6 میلی‌متر استفاده شده است که تصویری با زاویه دید 90 درجه را به نمایش می‌گذارد. تصویر برداری این دوربین در شب سیاه و سفید می‌باشد که توسط روشنایی LED های مادون قرمز موجود در این مدل نور نامرئی حدود 35 الی 40 متر مکعب برای کابران فراهم می‌آورد. سایر مشخصات این نوع دوربین شامل این موارد است:

●دارای رزولشن 2 مگاپیکسل

●بالت فلزی متوسط با طراحی مدرن

●پشتیبانی از 4 حالت تصویربرداری

●قابلیت تغییر کیفیت تصویربرداری

●میزان کیفیت و روشنایی تصویر 35 متر مکعب

●قابلیت دید در شب

دوربین مدار بسته دایناتک مدل DTAH/D3235F-PE

دوربین مدار بسته دایناتک FULLHD مدل DTAHB3225F-PE

این نوع دوربین مدار بسته از سری 3 محصولات دایناتک طبقه‌بندی شده که در ساخت آن پردازشگر به کار رفته است. این محصول از چهار حالت تصویربرداری پشتیبانی می‌کند. از AHD به سه حالت دیگر یعنی CBS, CVI, TVI تبدیل می‌شود. همچنین این نوع دوربین قابلیت تصویربرداری 2 مگاپیکسل یا 1080 را دارد.

●سنسور تصویر 2 مگاپیکسل با خروجیp 1080

●دارای لنز 3.6 میلی‌متر با درجه شفافیت 3 مگاپیکسل

●دارای پردازنده FULHAN 8536 از شرکت مطرح HS

●توان روشنایی و تصویربرداری 35 الی 40 متر مکعب در شب

●پردازنده تصویر یک سوم جهت امکان تصویربرداری عریض

●دارای 4 حالت تصویربرداری

●بدنه فلزی در ابعاد متوسط

دوربین مداربسته دایناتک مدل DTAH/B4521F-WARM

این نوع دوربین با رزولوشن 5 مگاپیکسل و با تلفیق بروزترین تکنولوژی قابلیت دید در شب را دارد تا تصویری باکیفیت و با روشنایی بالا را برای کاربران فراهم کند. سایر مشخصات این نوع دوربین به صورت زیر می‌باشد:

●رزولوشن 5 مگاپیکسل سنسور تصویر سونی

●مجهز به 4 پروژکتور نامرئی جهت وضوح تصویر در شب

●قابلیت شخصی سازی تنظیمات

●لنز 3.6 مگاپیکسل استارداست

●قابلیت تغییر حالت تصویر برداری

●قابلیت تغییر رزولوشن تصویر 

دوربین مداربسته دایناتک مدل DTAH/B1505F-EC

این نوع دوربین از دیگر محصولات دایناتک است که توسط شرکت پرند سیستم ساخته و به بازار عرضه شده‌ است. این دوربین با سنسور تصویر 5 مگاپیکسل و همچنین قابلیت دید در شب با بالاترین کیفیت ممکن جزو کاربردی‌ترین دوربین‌های قابل استفاده در محیط‌های امنیتی می‌باشد. سایر خصوصیات این نوع دوربین شامل این موارد است:

●سنسور تصویر 5 مگاپیکسل

●کیفیت تصویر ULTRA HD معادل 2k

●مجهز به لنز 3.6 میلی‌متری با کیفیت 5 مگاپیکسل

●قابلیت دید در شب با وضوح و روشنایی بالا

●پشتیبانی از 3 نوع کدینگ تصویربرداری

●بدنه از جنس پلاستیک فشرده ABS

نقش لنز در عملکرد دوربین‌ مدار بسته

یکی از مشکلات همگانی دوربین‌های مدار بسته، اندازه تصاویر آنها است که بسیار کوچک و محدود می‌باشد که دوربین‌های دایناتک نیز در این مورد مستثنی نیستند. کمپانی پرند سیستم با اضافه کردن قابلیت لنز به دوربین‌های مدار بسته دایناتک این مشکل را حل کرده است.

عملکرد لنز دوربین‌های مدار بسته به این صورت است که قطعه شیشه‌ای یا پلاستیکی لنز، نور را از محیط بیرون بر روی سنسور دوربین مدار بسته انتقال می‌دهد. تنها قسمت قابل تنظیم لنز حلقه آن است که روی بدنه لنز قرار دارد. با چرخاندن این حلقه تصاویر واضح و روشن‌تر می‌شوند. لنزهای ساده معمولا قابلیت تنظیم میزان نور را ندارند. با پیشرفت تکنولوژی لنزهای حرفه‌ای‌‌ از جمله لنزهایی که قابلیت تنظیم عدسی و لنزهایی با تنظیمات اتوماتیک شاتر نیز وارد بازار شدند‌.

محافظت از دوربین‌ مدار بسته

محافظت از دوربین مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته از دوام و مقاومت فوق‌العاده بالایی برخوردارند؛ اما آنها مانند هر وسیله دیگری دارا نقاط آسیب پذیری هستند که به همین دلیل بهتر است از آنها در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کنیم و اینگونه بتوانند از طول عمر بالاتری برخوردار شوند. در ادامه راهکارهایی جهت محافظت از دوربین‌های مدار بسته را به شما پیشنهاد دادیم.

●انتخاب دوربین‌های مدار بسته متناسب با شرایط

انواع مختلف دوربین‌های مدار بسته با توجه به شرایط خاصی ساخته شده‌اند. دوربین‌های مورد استفاده در شرایط آب و هوایی با فضا باز، بارش زیاد، درجه حرارت بالا، رطوبت زیاد، گرد و غبار زیاد و… با هم متفاوت هستند. بنابراین با توجه به محیطی که قصد خرید دوربین مدار بسته را دارید می‌توانید نوع مناسب آن را با توجه به آن محل انتخاب کنید‌.

●صاعقه و موج‌های الکتریکی

رعد و برق برای هرچیزی که در معرض آن باشد، از قبیل دوربین‌های امنیتی خطرناک محسوب می‌شود. دوربین‌های مدار بسته مانند هر ابزار الکترونیکی دیگری در برابر صاعقه و موج‌های الکتریکی آسیب پذیر هستند. برای جلوگیری از آسیب رساندن برق به دوربین‌های مدار بسته، از نصب آنها روی سطح فلزی خودداری کنید. در صورت لزوم می‌توانید تکه‌ای چوب میان سطح فلز و‌ دوربین قرار دهید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

●خودداری از نصب دوربین مدار بسته در معرض نور مستقیم خورشید

قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض نور خورشید باعث مختل شدن عملکرد دوربین خواهد شد. درخشندگی زیاد باعث تداخل در کیفیت و حسگر‌های تصاویر دوربین شما می‌شود. برای جلوگیری از این امر، توصیه می‌کنیم دوربین‌های بیرونی خود را در محل‌هایی سایه دار مانند زیر لبه‌های دیوار یا زیر سایه برآمدگی‌ها نصب کنید.

●دوربین مدار بسته ضدآب

اگر محیطی که قصد دارید در آن دوربین‌های مدار بسته نصب کنید، در شرایط آب و هوایی بارانی می‌باشد، بهتر است از دوربین مدار بسته‌های ضدآب استفاده کنید. با خرید دوربین‌های مدار بسته ضدآب در صورت شرایط آب و هوایی نامناسب می‌توانید از سالم بودن آن اطمینان کافی داشته باشید.

●حفاظت از کابل‌های دوربین مدار بسته

علاوه بر محافظت از خود دوربین‌ مدار بسته، محافظ از کابل‌های آن نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اگر کابل‌های دوربین در شرایط آب و هوایی نامناسب قرار دارند، محافظت از آنها ضروری است. در این شرایط می‌توانید از یک پوشش ضدآب جهت آسیب ندیدن کابل‌ها استفاده کنید.

●پیشگیری از زنگ زدگی دوربین‌ مدار بسته

همواره سعی کنید با چک‌ کردن دوربین‌های مدار بسته عدم وجود زنگ زدگی را بررسی کنید. در صورت متوجه نشدن به موقع از زنگ زدگی دوربین، آسیب دیدن بقیه تجیهزات ایمنی آن نیز ممکن است. البته با وجود قابلیت IP67 اکثر دوربین‌های مدار بسته فعلی در برابر عوامل خارجی مقاوم هستند.

●بررسی عملکرد حافظه هارد دیسک

یکی دیگر از روش‌های مهم نگهداری از دوربین‌های مدار بسته، چک کردن عملکرد حافظه هارد دیسک می‌باشد. زیرا وظیفه هارد دیسک ثبت و ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین مدار بسته می‌باشد که از اهمی

مطالب پیشنهادی  رویکردهای بایدن و ترامپ در مورد بیماری همه گیر کاملاً در رویدادهای دوگانه در تقابل است