در مورد نسل های مختلف آزرا چه می دانید؟

هیوندای آزرا یکی از سدان لوکس و محبوب کمپانی هیوندای است که اولین نسل آن در سال 1986 و بر اساس یکی از سدان‌های شرکت میتسوبیشی به نام دبونیر (Debonair) شکل گرفت. از آن زمان تاکنون شش نسل مختلف از هیوندای آزرا به بازار عرضه شده است که از نسل چهارم به بعد آن در بازار کشور ما حضور دارد. نسل چهارم آزرا که با کد اتاق TG شناخته می‌شود، محصول سال 2006 شرکت هیوندای بوده که تا سال 2011 نیز بر رو خط تولید قرار داشت. این خودرو که در برخی کشورها با نام Grandeur TG شناخته می‌شود، در سال 2011 تحت یک فیس‌لیفت قرار گرفت که ظاهر به‌مراتب جذاب‌تری را برای این سدان خانوادگی به همراه داشت.

در سال 1986، کمپانی هیوندای با رونمایی از محصول جدید خود به نام هیوندای آزرا به جنگ رقابتی با دیگر سدان‌های لوکس بازار رفت. این محصول کره که با همکاری شرکت میتسوبیشی ساخته شد، با نام گرنجوور راهی بازار شد. تا کنون شش نسل از این خودرو به جهان معرفی شده است. ما در این نوشتار قصد داریم گذری به نسل‌های خودرو، از زمان پیدایش تا کنون بزنیم و ویژگی‌های هرنسل از خودرو را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

نسل اول و دوم هیوندای آزرا

آغاز ورود هیوندای آزرا به بازار با همکاری دو شرکت ژاپنی و کره‌ای صورت گرفت. نسل اول و دوم آزرا که همان نسل دوم و سوم میتسوبیشی دبونر بود، از پلتفرم و تکنولوژی میتسوبیشی استفاده شده بود. این خودروی جدید با نام محصول تازه‌ی کمپانی هیوندای، روانه‌ی بازار خودرو شد.

نسل سوم هیوندای آزرا

شرکت هیوندای تصمیم گرفت، که نسل سوم خودرو را با هویتی مستقل راهی بازار کند. از این رو محصول جدید خودرو، با تکیه بر تجربیات کمپانی و فناوری‌های به روز با ظاهری مدرن پدید آمد.

نسل چهارم آزرا

 نسل چهارم هیوندای با نام TG نیز شناخته می‌شود. حضور آزرا در ایران، با عرضه‌ی این نسل خودرو آغاز شد. نسخه‌های هیوندای آزرای TG  با پیشرانه‌های متفاوت دیزلی و بنزینی وارد بازار جهانی شدند. وجود امکانات رفاهی بیشتر در آزرا، در کنار قیمت یکسان خودرو با تویوتا کمری، دلیلی بر آن بود که بیشتر خریداران، این سدان لوکس را به تویوتا کمری که از آپشپن‌‌های کمتری بهره می‌برد، ترجیح دهند.

تنها نسخه‌ای از هیوندای که در سال‌های‌های 2006 تا 2010، به کشور ما راه یافت، مجهز به یک پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3.3 لیتری تنفس طبیعی بود. این پیشرانه توانایی تولید 232 اسب بخار قدرت و 304 نیوتن گشتاور را دارد. یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک، نیروی موتور را به چرخ‌های جلوی اتومبیل وارد می‌کند. خودرو شتاب صفر تا صدی 8.2 ثانیه را از خود به ثبت رسانده است و در هر صد کیلومتر 10 لیتر سوخت مصرف می‌کند.

شمای ظاهری خودرو در سال 2011 تغییر کرد و فیس لیفت آزرا با سپر، رینگ و چراغ‌های LED داخل داشبورد وارد بازار شد. پیشرانه در نسخه‌ی نیو فیس تغییری نکرد و تنها اصلاحاتی در سیستم زمان بندی متغییر سوپاپ‌ها‌‌ی همان پیشرانه‌ی قبلی انجام شد. نیروی موتور توسط یک گیر بکس 6 سرعته‌ی اتوماتیک، روانه‌ی محور جلوی خودرو می‌شود. پیشرانه‌‌ی جدید قادر به تولید 259 اسب بخار قدرت و 316 نیوتن متر گشتاور است. عملکرد بالاتر پیشرانه در نسخه‌ی فیس لیفت، مصرف سوخت خودرو را به 9.8 لیتر کاهش داد. نسخه‌ی نیوفیس نسل چهارم، شتاب صفر تا صدی 7.9 ثانیه را به ثبت رسانده است. حداکثر سرعت خودرو هم در این نسخه‌ی جدید، 240 کیلومتر بر ساعت بود.

از تجهیزات ایمنی خودرو می‌توان به، حضور 8 عدد کیسه‌ی هوا، ترمز ضد قفل ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD‌، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، پشت سری‌های فعال شونده صندلی‌های جلو و … اشاره کرد.

اکثر نسخه‌های هیوندای آزرای TG که در ایران حضور دارند، امکانات رفاهی مناسبی دارند. گرم کن صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم شونده‌ی برقی، سانروف، کروز کنترل، استارت بدون کلید، تهویه‌ی اتوماتیک، مونیتور لمسی 6.5 اینچی، سنسور فشار باد تایرها و … نمونه‌هایی از امکانات رفاهی نسل چهارم هیوندای آزرا است.

نسل پنجم هیوندای آزرا

تنها نسلی که پس از نسل اول و دوم آزرا، با نام گرنجوور مشهور است، نسل پنجم است. خودرو گرنجوور در این نسل، از لحاظ طراحی و امکانات رفاهی، پیشرفت چشمگیری نسبت به نسل‌های پیشین خود داشت. در نسخه‌های فول آپشن نسل پنجم آزرا، امکاناتی نظیر بیشتر شدن تعداد ایربگ‌ها و سیستم کنترل ترمزها هنگام پیچیدن دیده می‌شود که در نمونه‌ی قبلی وجود نداشت.

خودرو از لحاظ فنی، مجهز به یک پیشرانه‌ی 3 لیتری 6 سیلندر است، یک گیربکس 6 سرعته‌ی اتوماتیک، نیروی موتور را به محور جلوی خودرو وارد می‌کند. این پیشرانه توانایی تولید حداکثر قدرت 250 اسب بخار و گشتاور 282 نیوتن متر را دارد. خودرو دارای حداکثر سرعت 235 کیلومتر بر ساعت است و در مدت زمان 8 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد.  خودرو آزرای نسل 5، در هر صد کیلومتر 9.5 لیتر سوخت مصرف می‌کند.

نسل ششم هیوندای آزرا

نسل ششم هیوندای آزرا با کد IG، روانه‌ی بازار شد. شرکت کرمان موتور در سال 2018 مسئولیت واردات خودرو به کشور را به عهده گرفت. آزرای نسل ششم، به اندازه‌ی نسل‌های قبلی حضور چندان گسترده‌ای در ایران نداشت. زیرا در همان سال، به دلیل ممنوعیت واردات خودرو به ایران، بسیاری از نسخه‌های آن خیلی دیر از گمرک ترخیص شدند.

پیشرانه‌ی 2.4 لیتری 6 سیلندر این خودرو، توانایی تولید 188 اسب بخار قدرت و حداکثر گشتاور 241 نیوتن متر را دارد. خودرو دارای مصرف سوخت ترکیبی 8.3 لیتر در هر صد کیلومتر است و در مدت زمان 9.7 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 می‌رساند. هیوندای آزرای نسل 6 از لحاظ فنی، عملکرد ضعیف‌تری را در بین تمامی نسل‌های ارائه شده به بازار ایران دارد. در این نسل از خودرو، سیستم درایو مود و دوربین 360 درجه از آپشن‌های رفاهی اضافه شده به خودرو بودند. خودرو در سال 2017 موفق شد نمره‌ی 92.5 از 100 را در تست ایمنی موسسه‌ی Kncap کره بدست آورد.

کلام آخر

هیوندای آزرای تولید 2006 تا 2018 با جزئیات و تیپ‌های گوناگون در بازه‌ی قیمتی 480،000،000 میلیون تا 2،000،000،000 در بازار خرید و فروش می‌شود. به طور کلی، هیوندای آزرا در تمامی نسل‌های ارائه شده به بازار، خودرویی با امکانات رفاهی، ایمنی و فنی مناسبی بوده و همواره توانسته است، رضایت مشتریان را به خود جلب کند.