در حالی که ترامپ مشغول سنگین کردن اخراج وی است ، قانون گذاران حزب GOP از رئیس CIA دفاع می کنند

اما در خارج از کپیتول هیل ، نظرات ضد و نقیضی در مورد اینکه آیا ترامپ باید تهدید خود برای برکناری هاسپل را دنبال کند ، وجود دارد و جناح های رقیب دولت بر این اساس رئیس جمهور را لابی می کنند.

برخی از مشاوران ارشد رئیس جمهور ، از جمله رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ، از وی خواسته اند كه اخراج مدیر CIA را كنار بگذارد و در كنار میزبان جمهوری خواهان كنگره قرار گیرد كه به طور علنی از هاسپل حمایت كرده اند.

برخی از مشاوران ترامپ معتقدند که هاسپل نسبت به رئیس جمهور و رئیس اطلاعات ملی جان راتکلیف “ناشایست” بوده است ، و استدلال می کنند که او به طور معمول زنجیره فرماندهی را برای پیشبرد دستور کار خود و CIA دور می زند ، یک منبع مطلع از این وضعیت به CNN گفت.

یک منبع آگاه از بحث های داخلی در مورد وضعیت شغلی هاسپل به CNN گفت که برخی از مقامات با او درگیر شده اند ، زیرا بعضی اوقات به کاپیتول هیل رفته و قبل از تصمیم گیری نهایی رئیس جمهور یا راتکلیف ، اعضا را در مورد مباحث مربوط به بخشهای اجرایی داخلی مطلع می کنند.

این منبع گفت: “او این کار را بدون پرسیدن سایر مدیران که در مورد آنها فکر می کردند انجام داد … این تلاشی برای فشار بر کاخ سفید برای رسیدن به نتیجه خاصی بود که وی می خواست.”

جنگ داخلی بر سر محرمانه سازی اسناد روسیه

CNN قبلا گزارش داده بود که ترامپ و چندین متحد او نیز به دلیل فشار آوردن در مورد محرمانه ماندن اسناد حساس مربوط به تحقیقات FBI در مورد دخالت روسیه در انتخابات 2016 – گاهی درگیری با راتکلیف و دیگر مشاوران با نفوذ که از آزادی آنها را حمایت کرده اند.

رئیس جمهور بر این باور است که اسناد مورد بحث یافته یکپارچه جامعه اطلاعاتی مبنی بر دخالت روسیه در رقابت 2016 برای کمک به پیروزی وی را تضعیف می کند – با توجه به چندین مورد فعلی ، توطئه های به اصطلاح “دولت عمیق” علیه مبارزات انتخاباتی و انتقال او در دولت اوباما را افشا می کند. و مقامات سابق

اما مقامات شغلی سیا و آژانس امنیت ملی ، از جمله هاسپل ، با انتشار استدلال می کنند که این امر به منابع و روشها آسیب جدی می رساند ، به گونه ای که جامعه اطلاعاتی معتقد نیست به راحتی قابل ترمیم است ، به شدت مخالف انتشار برخی اطلاعات از ارزیابی مداخلات روسیه است.

هر دو آژانس همچنین هنگام مبارزه با تلاش های اخیر راتکلیف برای برآورده ساختن وعده های ترامپ مبنی بر محرمانه سازی هزاران صفحه از اسناد ، به نگرانی در مورد جمع آوری اطلاعات گیلاس برای انتشار و سیاسی کاری کار خود اشاره کرده اند.

سرنوشت هاسپل مدیر CIA پس از اخراج ترامپ از اسپرس ، نامشخص است
این اختلاف نظر باعث شده است تا ترامپ و برخی از افراد در مدار خود ، هاسپل را متهم به تأخیر انداختن انتشار این اسناد و مدارک کنند ، علی رغم این واقعیت که رئیس جمهور و راتکلیف این اختیار را دارند که بنا به صلاحدید خود طبقه بندی اطلاعات اضافی را انجام دهند.

در پایان روز ، اگر ترامپ می خواست این اسناد از طبقه بندی خارج شود ، می توانست خودش این کار را انجام دهد ، اما منبعی که از اوضاع و احوال اوضاع مطلع است ، به سی.ان.ان گفت رئیس جمهور و راتکلیف “به دلایل سیاسی” این خواستن را روی سر هاسپل دارند.

علاوه بر این ، مقاومت هاسپل در برابر طبقه بندی این اسناد نشانگر تمایل گسترده وی برای فعالیت در خارج از کانال های مناسب است ، و گاه باعث تضعیف رات کلیف و سایر مدیران ارشد در این روند می شود ، منبع گفت.

این منبع افزود: “مقامات دیگری در سطوح ارشد جامعه اطلاعاتی وجود دارند که در اسناد مربوطه از عدالت برخوردارند اما شما هرگز در مورد اعتراض آنها چیزی نمی شنوید زیرا این بحث ها درونی است. هاسپل تنها کسی است که زنجیره فرماندهی را برانداز می کند.”

وی افزود: “همه افراد درگیر می خواهند چه چیزی برای امنیت ملی بهتر است ، اما چگونه برای رئیس جمهور انتظار می رود كه رئیس سیا را نگه دارد كه به او اعتماد ندارد و به آن ایمان دارد؟ امنیت با رئیس جمهور كل اساس و اساس آن است.” کارایی مدیر سیا و این به وضوح از بین رفته است “، آنها اضافه کردند.

یک مقام ارشد دولت با تکرار این نکته ، به CNN گفت که اعتماد کاخ سفید و CIA “کاملاً شکسته شده است”.

سفر به کپیتول هیل متحدان ترامپ را از بین می برد

سفر Haspel به Capitol Hill در روز چهارشنبه ، جایی که وی با اعضای کمیته اطلاعات سنا و رهبر اکثریت میچ مک کانل ، جمهوریخواه کنتاکی دیدار کرد ، بر اساس منابع مختلف ، این دیدگاه را تقویت کرد.

برخی از متحدان رئیس جمهور و مقامات دولت این اقدام را تلاش هاسپل برای شکل دادن به روایت پیرامون اخراج احتمالی خود از طریق جلب نظر خود در حمایت عمومی از قانونگذاران جمهوری خواه دانستند.

منبع آشنا با بحث های داخلی در مورد این موضوع به سی.ان.ان گفت: “او می خواست رئیس جمهور را در صندوق خود قرار دهد و با دویدن به هیل او را اذیت کند تا او را دور نگه دارد.”

این مقام ارشد دولت اضافه کرد که آنها معتقد بودند هاسپل در تلاش است تا کنگره از او دفاع کند تا ترامپ او را اخراج نکند ، که “به پرونده او کمکی نکرد”.

اما در حالی که چندین منبع به CNN گفته اند انتظار دارند رئیس جمهور سرانجام هاسپل را اخراج کند ، آنها همچنین تأکید کرده اند که تا زمانی که ترامپ اعلامیه ای اعلام نکند ، چیزی در سنگ تمام نمی شود و این می تواند در یک توییت منتشر شود.

برکناری مقامات توسط ترامپ و ارتقا وفاداران می تواند تأثیرات ماندگاری داشته باشد

اینکه آیا باید هسپل رها شود ، طی 48 ساعت گذشته موضوع بحث های متعددی در کاخ سفید بوده است ، اما در حالی که ترامپ تمایل خود را برای خلاص شدن از شر وی به روشنی اعلام کرده است ، باید منتظر ماند و دید آیا وی این کار را ادامه می دهد یا خیر.

منبع آشنا با مکالمات در مورد احتمال شلیک احتمالی هاسپل به CNN گفت ، رئیس جمهور اغلب می تواند غیرقابل پیش بینی باشد ، زیرا برخی از مقامات دولت با توئیت شلیک اسپر در اوایل این هفته دستگیر شدند با وجود این واقعیت که به طور گسترده ای انتظار می رفت که در یک زمان اتفاق بیفتد.

به همین ترتیب ، آینده هاسپل در حال حاضر در هاله ای از ابهام است ، اگرچه یک منبع نزدیک به رئیس جمهور روز پنجشنبه به CNN گفت که او مانند “ماه یخ” روی “یخ نازک” قرار دارد.

در روزهای گذشته علاوه بر نمایش عمومی حمایت از هاسپل از طرف قانونگذاران دو طرف راهرو ، یک سناتور جمهوری خواه گفت که وی به طور خصوصی از کاخ سفید خواسته است که او را اخراج نکند.

این نماینده مجلس GOP خاطرنشان کرد که هاسپل مخزن عمیقی در حمایت از سناتورهای جمهوری خواه دارد و به CNN گفت کاخ سفید پیشنهاد کرده است که او در امنیت است.

با این اوصاف ، مشخص نیست که ترامپ چه کاری انجام خواهد داد زیرا از پذیرفتن باخت در انتخابات خود به جو بایدن امتناع می ورزد و به دنبال کسانی می رود که وی را نسبت به وی بی وفا می داند.

علاوه بر اوبراین ، شخص دیگری در این بحث های مربوط به غرب بال که از هاسپل دفاع کرده است ، مشاور کاخ سفید پت سیپولونه است که به گفته یکی دیگر از مقامات ارشد دولت ، سعی کرده است با رئیس جمهور صحبت کند تا او را اخراج کند.

این منبع یادآوری کرد که باید دید آیا تلاش برای کاهش رئیس جمهور در اخراج هاسپل موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر ، گفت که در پایان روز ، رئیس جمهور هر کاری که بخواهد انجام می دهد.

یک مقام ارشد اجرای قانون به سی ان ان گفت که رهبران FBI از نزدیک در حال مشاهده اوضاع هاسپل هستند ، زیرا برخی از افراد در مقر FBI معتقدند که اخراج هاسپل احتمالاً منجر به خاتمه مدیر کریستوفر ورای FBI نیز می شود.

این منبع گفت برخی از مقامات ارشد FBI معتقدند ترامپ از هاسپل و ورای به همین دلیل ناراضی است: عدم تمایل به استفاده از آژانس های آنها برای انجام پیشنهادات سیاسی وی.

این منبع گفت: “ما در حال حاضر نگران نیستیم ، اما اگر هاسپل برود ، پس ما نگران خواهیم شد.”

جیمی گانگل ، ایوان پرز ، الکس مارکوارت ، جیم آکوستا و جاش کمپبل از CNN در تهیه این گزارش همکاری کردند.