بهترین راه برای نگهداری از ظروف مسی چیست؟

در فرهنگ ایرانی ظروف مسی یکی از قدیمی ترین وسایل آشپزی است. Copper is a thin and sensitive metal; On the other hand, قیمت بالایی دارد #id1# برای خرید یک ظرف مسی جدید باید مبلغ زیادی بپردازید.به همین دلیل روش نگهداری از ظروف مسی اهمیت زیادی دارد. سوال اینجاست که چگونه می توان ظروف مسی را به گونه ای نگهداری کرد که از آسیب دیدن آنها جلوگیری کرد؟ پیشنهاد می کنم برای دریافت پاسخ این سوال این مقاله را در وبلاگ این سایت مطالعه کنید.

ظروف مسی مورد استفاده برای پخت و پز با توسعه ظروف تفلون به فراموشی سپرده شد. در اینجا نکاتی در مورد نحوه نگهداری از ظروف مسی وجود دارد تا در خانه شما ماندگاری بیشتری داشته باشند.

مردم علاقه زیادی به ظروف مسی پیدا کرده اند که هم برای آشپزی و هم برای تزئین استفاده می شود. برای اطمینان از ماندگاری ظروف مسی تا حد امکان و حفظ درخشش خود، باید نحوه نگهداری از آنها را یاد بگیرید. اگر می خواهید این ظروف سال ها دوام بیاورند، باید نکات زیر را دنبال کنید.

لکه ها و لکه ها را پاک کنید
نگهداری از ظروف مسی بسیار ساده است. ظروف باید ابتدا از رنگ و لکه تمیز شوند. نصف لیمو را نمک زده و از وسط نصف کنید. نمک را به ظرف مسی که می خواهید تمیز کنید بمالید و آن را بمالید. لکه ها و لکه ها را می توان با نمک پاک کرد زیرا به عنوان یک ساینده عمل می کند. پس از پاک شدن لکه ها، آن را با آب معمولی بشویید و بگذارید خشک شود.

اطمینان حاصل کنید که درخشندگی خود را با استفاده از جوش شیرین حفظ کنید
برای ماندگاری بیشتر ظروف مسی، آب لیمو و جوش شیرین را ترکیب کنید. این ترکیب یک خمیر را تشکیل می دهد. خمیر را به آرامی روی ظروف مسی بمالید تا لکه ها از بین بروند.


برای تمیز کردن ظروف مسی نباید از آب استفاده کرد
این ظروف را نباید برای مدت طولانی در آب فرو کرد. به این ترتیب مس کدر می شود. اگر می‌خواهید طول عمر ظروف مسی را به حداکثر برسانید، هرگز نباید دوباره استفاده شوند.

از محصولات پاک کننده مناسب استفاده کنید
این فلز را نمی توان با اسید یا باز تمیز کرد. ظروف مسی برای حفظ ظاهر خود باید با مایع ظرفشویی تمیز شوند. همچنین، ممکن است بخواهید از پولیش مسی استفاده کنید.

انتخاب شعله مناسب برای پخت و پز
بهترین روش برای نگهداری ظروف مسی این است که آنها را روی شعله ای هم اندازه ظرف قرار دهید. اگر تابه را در حین پخت روی شعله بزرگ قرار دهید ممکن است دو طرف تابه آسیب ببیند.

برای پخت و پز از حرارت کم استفاده کنید
استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز نیاز به کمی دقت دارد. به دلیل ماهیت رسانای فلز، مس نسبتاً سریع گرم می شود. هنگام پخت این ظروف روی شعله گاز باید غذا را با حرارت ملایم تری بپزید.

ظروف مسی ممکن است در اثر حرارت آسیب ببینند، پس چگونه آنها را نگهداری می کنید؟ اگر تابه یا قابلمه شما آستر حلبی داشته باشد، استفاده از حرارت بالا خطرناک است. خرید ظروف مسی نظر نقطه ذوب، قلع دارای نقطه ذوب بسیار پایین 232 درجه سانتیگراد است. ظروف مسی در این دما ذوب می شوند و حباب می زنند، همانطور که قلع در این دما ذوب می شود.

فقط از چوب های همزن چوبی به جای چوب های فلزی استفاده کنید
استفاده از همزن فلزی یا کاردک روی ظروف مسی به دلیل شکنندگی آنها توصیه نمی شود. روی ظروف مسی، خراشیدگی ناشی از تماس فلزات با قلع است.

سرخ کردن با ماهیتابه مسی توصیه نمی شود
در پاراگراف قبل بیان کردیم که پوشش قلع در دماهای پایین ذوب می شود. برای افزایش طول عمر ظروف مسی از سرخ کردن گوشت در دمای بالا خودداری کنید.

چگونه طول عمر ظروف مسی را افزایش دهیم
شایعات در مورد نحوه نگهداری از ظروف مسی باعث کاهش تمایل مردم به استفاده از این ظروف شده است. برخی معتقدند تمیز نگه داشتن این ظروف دشوار است.اما این مورد نیست. ظروف مسی اگر به درستی نگهداری شوند، عمر بیشتری نسبت به ظروف چدنی و آلومینیومی خواهند داشت.

برای افزایش طول عمر ظروف مسی باید به چند نکته توجه کنید.
اولین مسئله این است که نباید غذا را در این ظروف با حرارت بالا بپزید. بهترین راه برای تمیز کردن ظروف مسی این است که قبل از شستن ظروف، اجازه دهید کاملا خنک شوند. استفاده از این ظروف برای نگهداری مواد غذایی اسیدی توصیه نمی شود.

آیا راهی برای جلوگیری از آسیب دیدن ظروف مسی در هنگام شستن وجود دارد؟
برای شستن ظروف مسی باید از آب گرم استفاده کرد، زیرا آب سرد باعث سفت شدن فلز می شود. قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی یا تمیز کردن آنها با سیم های ظرفشویی که ساینده هستند توصیه نمی شود. هنگام قرار دادن آنها در کابین، مطمئن شوید که کاملا خشک هستند.